Για περίπου ένα μήνα, μέχρι και τα μέσα Απριλίου, η γη της Μαγνησίας στη Μικρά Ασία βγάζει έναν πραγματικό θησαυρό ο οποίος ενισχύει σημαντικά τους οικογενειακούς προϋπολογισμού, κυρίως όσων κατοικούν στην περιοχή Γιούνταγι (τουρκικά: Yuntdağı).
Οι μορχέλες, ένα είδος άγριου μανιταριού, εκτός από νόστιμες και θρεπτικές έχουν και υψηλή τιμή στην αγορά. Μέχρι πρόσφατα οι ντόπιοι τις έβαζαν μεν στο τραπέζι τους αλλά δεν είχαν ιδέα για το πόσο πωλούνται.
«Το γνωρίζουμε από παλιά αυτό το έδεσμα και το μαζεύαμε για δική μας κατανάλωση. Όμως, μόλις μάθαμε την τιμή του αρχίσαμε να πηγαίνουμε στο βουνό ειδικά για μορχέλες. Είναι σπάνιο είδος και περπατάω μέχρι και 30 χλμ. για να μαζέψω μερικά κιλά», λέει στην Hürriyet ο Ιντρίς Ακτσά.
(Φωτ.: cumhuriyet.com.tr)
Οι μεσάζοντες αγοράζουν τις μορχέλες για 27-30 ευρώ το κιλό και τις πωλούν πιο ακριβά. «Οι γιατροί λένε ότι είναι πολύ ωφέλιμες και ότι έχουν αντικαρκινική δράση», εξηγεί ο μανιταροσυλλέκτης.