Πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνεδρίαση του νέου Διοικητικού Συμβουλίου της Ομοσπονδίας Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος (ΟΠΣΕ), το πρωί της Κυριακή 2 Απριλίου, στην αίθουσα συνεδριάσεων του Κέντρου Μικρασιατικού Πολιτισμού του Δήμου Νέας Ιωνίας.
Στη συνεδρίαση συζητήθηκαν, μεταξύ άλλων, ο καθορισμός των αρμοδιοτήτων των μελών του ΔΣ, η 1η Πανελλήνια Συνάντηση Μικρασιατών στη Λαμία, η επανασύσταση του Ταμείου Αποκατάστασης Αστών Προσφύγων, οι εκδηλώσεις μνήμης για τον Σεπτέμβριο, η συνεργασία με την Οικουμενική Ομοσπονδία Κωνσταντινουπολιτών, και η αλλαγή της έδρας της Ομοσπονδίας.
Επίσης το νέο ΔΣ ενημερώθηκε και για τα νομικά θέματα της ΟΠΣΕ, από το νομικό της σύμβουλο της Ομοσπονδίας Κωνσταντίνο Κατερινόπουλο.