Την Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017 τα μέλη και οι φίλοι της Ενώσεως Σπάρτης Μικράς Ασίας παρακολούθησαν την αφιερωμένη σ’ αυτούς παράσταση του Θεατρικού Εργαστηρίου του Δήμου Νέας Ιωνίας με το έργο του Ν. Λάσκαρη «Μαλλιά Κουβάρια», που σκηνοθέτησε ο Ιωσήφ Πολυκάρπου.
Πριν από την έναρξη της παράστασης, ο πρόεδρος της Ένωσης καλωσόρισε τους θεατές, οι οποίοι είχαν γεμίσει ασφυκτικά το θέατρο. Στη συνέχεια ευχαρίστησε τον συμπατριώτη του, Ιωσήφ Πολυκάρπου, για την αφιέρωση της παράστασης στους Σπαρταλήδες και μίλησε για το πρόγραμμα πολιτιστικών παρεμβάσεων της Ένωσης.
Κατόπιν κάλεσε τον συγγραφέα και σκηνοθέτη Πολύκαρπο Πολυκάρπου για να δώσει, όπως πάντα κάνει σ’ ανάλογες περιστάσεις, την ανάλυση του έργου και το βιογραφικό του συγγραφέα. Πρόκειται για μια κωμωδία εποχής που βασίζεται σε συνεχείς παρεξηγήσεις, οι οποίες προκαλούν γέλιο.
Μετά το τέλος του έργου μοιράστηκαν σε όλους λουλούδια ενώ προσκεκλημένοι και συντελεστές της παράστασης προσήλθαν στην καθιερωμένη δεξίωση. Όλοι εξέφραζαν τον ενθουσιασμό τους για το έργο, αλλά και την εκτίμησή τους για τις προσπάθειες της Ένωσης στον τομέα του πολιτισμού.