Δεν έπεφτε καρφίτσα στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Εορδαίας όλες τις ημέρες (23 έως 26 Μαρτίου) που το 5ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας παρουσίαζε τη θεατρική παράσταση Σμύρνη: Τι να θυμηθώ… Τι να ξεχάσω… Η παράσταση, σε κείμενο του Αντώνη Παπαδόπουλου, παρουσιάστηκε στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την επέτειο της 25ης Μαρτίου, αποσπώντας το θερμότερο χειροκρότημα του κοινού.
Πάνω από 40 μαθητές του σχολείου έβαλαν τα δυνατά τους και ζωντάνεψαν μπροστά στα μάτια των παρευρισκομένων τη Σμύρνη και τη Μικρασιατική Καταστροφή.
«Θέλαμε να δώσουμε ένα δυνατό μήνυμα στο κοινό για να μην ξεχάσει ποτέ της αλησμόνητες πατρίδες μας», ανέφερε η διευθύντρια του σχολείου Ελένη Βασιλείου.
Την πρώτη ημέρα παρουσιάστηκε και ο φημισμένος χορός των Ποντίων σέρρα ως αναπόσπαστο κομμάτι των αλησμόνητων πατρίδων. Η εκδήλωση τελούσε υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας και του Δήμου Εορδαίας, στο πλαίσιο του καλλιτεχνικού φεστιβάλ «Πτολεμαΐδα: Η πόλη γιορτάΖΕΙ».