Και ξαφνικά… φως στο τούνελ των διαπραγματεύσεων. Σύμφωνα με κυβερνητικές πηγές, άρχισε να καταγράφεται πρόοδος στις διαπραγματεύσεις που συνεχίζονται στις Βρυξέλλες μεταξύ των Ελλήνων υπουργών με τους επικεφαλής των δανειστών, με στόχο να επιστρέψει το κουαρτέτο στην Αθήνα ίσως και την ερχόμενη εβδομάδα.
Η σημερινή ημέρα θεωρείται ιδιαίτερα κρίσιμη για τις διαπραγματεύσεις μεταξύ κυβέρνησης και δανειστών.
Από την όποια πρόοδο σημειωθεί στο λεγόμενο Brussels Group θα εξαρτηθεί και το εάν θα επιστρέψουν οι επικεφαλής των κλιμακίων της τρόικας στην Αθήνα και προχωρήσει η σύνταξη του staff level agreement (συμφωνία σε τεχνικό επίπεδο). Στις Βρυξέλλες παραμένουν για τις διαπραγματεύσεις ο υπουργός Οικονομικών Ευκλείδης Τσακαλώτος, ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών Γιώργος Χουλιαράκης, η υπουργός Εργασίας Εφη Αχτσιόγλου και ο υπουργός Ενέργειας Γιώργος Σταθάκης.
Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Δημήτρης Τζανακόπουλος χαμήλωσε πάντως τον πήχη κάνοντας λόγο για συμφωνία «ει δυνατόν τον Απρίλιο». Χαρακτηρίζοντας τις διαφορές «όχι τεχνικού αλλά πολιτικού χαρακτήρα», ανέφερε ότι αποφασίστηκε να συνεχιστούν οι συζητήσεις σε πολιτικό επίπεδο. Για τις συζητήσεις υπάρχει έως τώρα «σιγή ασυρμάτου», αλλά είναι βέβαιο ότι οι διαπραγματεύσεις αφορούν στα δημοσιονομικά (με μέτρα ύψους 3,6- 3,8 δισ. ευρώ μετά το 2018), στα εργασιακά, στο συνταξιοδοτικό, αλλά και στα ενεργειακά, μετά την εσπευσμένη μετάβαση του αρμόδιου υπουργού Γιώργου Σταθάκη στις Βρυξέλλες.
Οι δανειστές, επιμένουν στην απαίτηση για περικοπή στο αφορολόγητο και τις κύριες συντάξεις, αλλά και για αλλαγές στα εργασιακά (αύξηση ορίου ομαδικών απολύσεων κ.ά.).
Δεδομένο θεωρείται εξάλλου ότι η διαπραγμάτευση σχετίζεται και με τη μεταφορά του 17% της ΔΕΗ στο υπερταμείο αποκρατικοποιήσεων, προκειμένου, όπως επιδιώκει η κυβέρνηση, να αποφευχθεί η άμεση πώληση του ποσοστού αυτού από το ΤΑΙΠΕΔ. Εάν σήμερα βγει «λευκός καπνός» στις Βρυξέλλες, μπορεί να υπάρξει έως το Eurogroup της 7ης Απριλίου μια πρώτη συμφωνία σε τεχνικό επίπεδο (SLA), αλλά και να καταγραφεί σημαντική πρόοδος σχετικά με το μνημόνιο (MEFP) που έχει αρχίσει να γράφεται με το ΔΝΤ.