Την άμεση μετεγκατάσταση του Μουσείου Προσφυγικού Ελληνισμού στην Καβάλα, από τον ιδιωτικό χώρο όπου βρίσκεται, από το 2012 έως σήμερα, στο αναστηλωμένο κτήριο του παλιού «Μεντρεσέ» ζητά ο Σύλλογος Μικρασιατών Καβάλας «Μνήμη Μικράς Ασίας», διαψεύδοντας κατηγορηματικά τις «πληροφορίες ότι δεν θέλουμε τη μετεγκατάσταση».
Ο Σύλλογος, όχι μόνο προσδοκά αλλά και καλεί να προχωρήσει άμεσα η μεταστέγαση του Μουσείου Προσφυγικού Ελληνισμού.
Το Μουσείο, αναφέρουν σε σχετική ανακοίνωση, «δεν μπορεί να παραμείνει πλέον στο φιλόξενο ιδιωτικό χώρο όπου γεννήθηκε και διέγραψε εξαιρετική πορεία από το 2012 μέχρι σήμερα. Παρακαλούμε τις δημοτικές αρχές να σταθμίσουν με υπευθυνότητα τις αποφάσεις τους, ώστε να μη ματαιωθεί μια προσπάθεια που υποστηρίχθηκε ένθερμα από την αγάπη όλων των προσφυγικής καταγωγής Καβαλιωτών και που μπορεί άμεσα να χαρίσει ένα πολιτιστικό στολίδι στην πόλη μας».
Αφορμή για την ανακοίνωση των Μικρασιατών στάθηκε το γεγονός ότι, σύμφωνα με τον τοπικό Τύπο, στην τελευταία συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Καβάλας, ο επικεφαλής της Κοινωνικής Αποτελεσματικής Παρέμβασης Βαγγέλης Παππάς έθεσε το θέμα της αξιοποίησης του μνημείου του «Μεντρεσέ», αλλά η δήμαρχος Δήμητρα Τσανάκα είπε ότι ο Σύλλογος Μικρασιατών δεν θέλει να στεγαστεί εκεί το Μουσείο του Προσφυγικού Ελληνισμού, παρά τη σχετική παλιότερη εξαγγελία από τον τέως δήμαρχο Κωστή Σιμιτσή.