Τη φωνή τους ενώνουν τα μέλη του Συλλόγου Μικρασιατών Νέο Μελί Μεγάρων «Άγιος Ιωάννης Θεολόγος» με τους φίλους της ΑΕΚ και τους υπόλοιπους Μικρασιάτες που ζητούν να ξεκινήσει επιτέλους η ανέγερση του γηπέδου της ΑΕΚ.
Ο μικρασιατικός Σύλλογος έστειλε σχετική επιστολή και στον δήμαρχο της Νέας Φιλαδέλφειας.
«Κυρίες και κύριοι της κυβέρνησης, κύριε δήμαρχε Νέας Φιλαδέλφειας. Το σωματείο μας, από τα παλαιότερα στην χώρα, που έχει τις καταβολές του από τη μάνα Μικρασία, θεωρούμε την ΑΕΚ συνέχεια του μικρασιατικού πολιτισμού και κομμάτι της ζωής των προσφύγων. Όπως σε κάθε προσφυγική ομάδα, έτσι και τώρα είμαστε κι εμείς στον αγώνα της ανέγερσης του σταδίου Αγια-Σοφιά και ελπίζουμε οι δικαιολογίες που φέρνουν πρόβλημα στο έργο μνήμης να τελειώσουν. Μπαίνουμε στον αγώνα με όλα τα μικρασιάτικα σωματεία και θα πάμε μέχρι τέλους για την ΑΕΚ, για τη μνήμη για να μην σβήσει η ιστορία μας. Όλοι μαζί ενωμένοι για το δίκαιο, το ηθικό, το αυτονόητο» αναφέρεται στην επιστολή που υπογράφεται από τον αντιπρόεδρο του Συλλόγου Ευστάθιο Μπέτση.