Ανοιχτή συζήτηση για τα κρίσιμα ζητήματα που αντιμετωπίζει ο ελληνισμός της Κωνσταντινούπολης, ανεξάρτητα που ζει, διοργανώνει το Σάββατο 29 Απριλίου, η Οικουμενική Ομοσπονδία Κωνσταντινουπολιτών (ΟΙΟΜΚΩ) στην Αθήνα.
Η ημερίδα θα αποτελείται από τέσσερις επί μέρους συνεδρίες:
- Η διατήρηση και ενίσχυση της παρουσίας στην Κωνσταντινούπολη υπό συνθήκες ευημερίας
- Η μεταλαμπάδευση του πολιτισμού εκτός της Πόλης στις νέες γενιές
- Η ενίσχυση των θεσμικών δομών εντός και εκτός της Πόλης
- Η Παιδεία ως βασικού παράγοντα για το μέλλον της Ρωμιοσύνης.
Μετά την ολοκλήρωση της ημερίδας θα παρουσιαστούν τα κύρια συμπεράσματα των επί μέρους παρουσιάσεων και θα ακολουθήσει διάλογος. Η ΟΙΟΜΚΩ καλεί τα κωνσταντινουπολίτικα σωματεία να ενημερώσουν τα μέλη τους για την ημερίδα και να τους προτρέψουν να συμβάλλουν με παρουσιάσεις. Ωστόσο μπορούν να πάρουν μέρος και ανεξάρτητα άτομα, εκπρόσωποι σωματείων ή φορέων που έχουν ενδιαφέρον για το θέμα.
Οι παρουσιάσεις θα έχουν διάρκεια 15 λεπτών ενώ στο τέλος κάθε συνεδρίας θα υπάρξει χρόνος για συζήτηση και ερωτήσεις-απαντήσεις.
Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να στείλουν μέχρι τη Δευτέρα 20 Μαρτίου, περίληψη 200 λέξεων στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected], αναφέροντας σε ποια συνεδρία θέλουν να μιλήσουν και τον τίτλο της παρουσίασής τους. Εκτός από τις προφορικές παρουσιάσεις μπορούν να υποβληθούν και γραπτές εισηγήσεις οι οποίες θα δημοσιευτούν μαζί με τα κείμενα των ομιλιών στα πρακτικά της ημερίδας. Η ημερίδα θα μεταδοθεί διαδικτυακά και θα υπάρξει δυνατότητα εισηγήσεων δια μέσου του διαδικτύου για τους ευρισκόμενους μακριά.