Τρισαρχιερατική Θεία Λειτουργία τελέστηκε στον Άγιο Βουκόλο Σμύρνης, με αφορμή τον εορτασμό του πολιούχου της ιστορικής πόλης της Ιωνίας. Στη Θεία Λειτουργία προεξήρχε ο μητροπολίτης Σμύρνης Βαρθολομαίος συλλειτουργούντων του μητροπολίτμ Σηλυβρίας Μαξίμου και του επισκόπου Ερυθρών Κυρίλλου.
Ακόμη, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα amen.gr, παρέστησαν η πρόξενος της Ελλάδας στη Σμύρνη και πιστοί τόσο από την τοπική Εκκλησία όσο και από την Ελλάδα. Τις ημέρες αυτές τα αναλόγια της Σμύρνης και τη γιορτή του πολιούχου της λάμπρυναν με την παρουσία τους οι «Δομέστιχοι της Δράμας» με επικεφαλής τον λαμπρό ιεροψάλτη Γρηγόρη Παπαεμμανουήλ.
Φέτος ήταν η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που πραγματοποιήθηκε η πανήγυρη του Αγίου στον περικαλλή ναό του και η πρώτη φορά που προεξήρχε ο νέος ποιμενάρχης της ιστορικής πόλης, ο μητροπολίτης Βαρθολομαίος. Τους δύο πρώτους εορτασμούς τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος.