Στην κατάμεστη αίθουσα του Συνεδριακού Κέντρου του Δήμου Νέας Ιωνίας έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα του το Κέντρο Σπουδής και Ανάδειξης Μικρασιατικού Πολιτισμού (ΚΕΜΙΠΟ), παρουσία φίλων και μελών του από την ευρεία περιοχή της Νέας Ιωνίας, αλλά και εκπροσώπων φορέων και σωματείων από την Αθήνα κι από άλλους δήμους.
Ο αντιπρόεδρος του ΚΕΜΙΠΟ, δημοτικός σύμβουλος Χρήστος Χατζηϊωάννου καλωσόρισε τους προσκεκλημένους δίνοντας μετά τη θέση του στη χορωδία του ΟΠΑΝ Ν. Ιωνίας, η οποία υπό τη διεύθυνση του μαέστρου Βαγγέλη Σαραντίδη έψαλε κάλαντα από διαφορετικές περιοχές της Ελλάδας.
Στη συνέχεια, ο πρόεδρος του ΚΕΜΙΠΟ Λουκάς Χριστοδούλου έκανε ένα σύντομο απολογισμό των δραστηριοτήτων του Κέντρου, αναφερόμενος σε μια σειρά σημαντικών δράσεων και παρεμβάσεων τη χρονιά που πέρασε.
Μεταξύ αυτών ξεχώρισε η προκήρυξη του 4ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Ενηλίκων με θέμα τη συγγραφή της βιογραφίας μιας μικρασιατικής προσωπικότητας.
Ο Λουκάς Χριστοδούλου (Α) με την Ειρήνη Βεκρή που παρέλαβε το βραβείο από το δήμαρχο Ν. Ιωνίας Ηρακλή Γκότση (Δ).
Αμέσως μετά τον απολογισμό ο λόγος δόθηκε στην Κριτική Επιτροπή για τα αποτελέσματα του διαγωνισμού, η οποία ανακοίνωσε τις επτά συμμετοχές αλλά και τα δύο πρώτα βραβεία. Όπως ανακοινώθηκε η Επιτροπή μετά από δυο συνεδριάσεις αποφάσισε ομόφωνα ν’ απονείμει το 1ο βραβείο, που συνεπάγεται και την έκδοση του έργου, στο πόνημα της Ειρήνης Βεκρή για τον ιερέα Ιωάννη Δημητρακέλη-Οικονόμο, τον ιδρυτή ουσιαστικά του Αϊβαλιού. Το 2ο βραβείο απονεμήθηκε στην Ειρήνη Κατσίπη-Σπυριδάκη για την εργασία της που αφορούσε στη ζωή και το έργο του Φώτη Κόντογλου.
Η Ειρήνη Κατσίπη-Σπυριδάκη παρέλαβε το βραβείο της από τον πατέρα Θεόκλητο
Η κοπή της πίτας ήταν βέβαια η κορύφωση της εκδήλωσης. Η ευλογία της έγινε από τον πατέρα Θεόκλητο.
Ο πρόεδρος του ΚΕΜΙΠΟ Λουκάς Χριστοδούλου έκοψε το πρώτο κομμάτι που το αφιέρωσε στο μητροπολίτη Γαβριήλ με την ευχή για γρήγορη ανάρρωση. Ακολούθως έκοψαν κομμάτια κι απηύθυναν χαιρετισμούς ο δήμαρχος Hρακλής Γκότσης, ο εκπρόσωπος της δημοτικής παράταξης «Δημιουργία-Αλληλεγγύη» Μ. Καναβός, η επικεφαλής της δημοτικής παράταξης «Δύναμη Προοπτικής» Δέσποινα Θωμαΐδου, ο πρώην δήμαρχος Π. Μπουρδούκος, ο γγ της ΟΠΣΕ Δ. Παντέλας κι ο αντιδήμαρχος Φ. Τσομπάνογλου.
Στην όμορφη αυτή πρωτοχρονιάτικη εκδήλωση παρέστησαν επίσης ο πρόεδρος της Ενώσεως Σμυρναίων Γ. Αρχοντάκης, ο πρόεδρος των Συλλαίων Τ. Σακιλτζόγλου, η πρόεδρος Μικρασιατών Μελισίων-Πεντέλης Κ. Δημητράκη, η γγ του Συλλόγου Περγαμηνών «ο Άτταλος» Μ. Τσιβγούλη, ο αντιδήμαρχος Σ. Χατζηκωνσταντίνου και όλοι οι πρόεδροι των μικρασιατικών συλλόγων της Ν. Ιωνίας αλλά και πρόεδροι ή εκπρόσωποι πολιτιστικών σωματείων της πόλης αλλά και πολλές προσωπικότητες των Γραμμάτων και των Τεχνών.