Στην αρχαία Μητρόπολη, 40 χλμ. νοτιοανατολικά της Σμύρνης, οι ανασκαφείς έφεραν στο φως ένα υαλουργείο, σύμφωνα με το ΑΠΕ-ΜΠΕ. Τα ίχνη παραγωγής γυαλιού ήταν αυτά που… υποψίασαν τους αρχαιολόγους, καθώς οι ανασκαφές γίνονταν σε ένα λουτρό. Η κάμινος, που αρχικά χρησιμοποιήθηκε σαν ένα είδος μαγκαλιού για να θερμαίνονται οι μπανιέρες, στην πρώιμη βυζαντινή περίοδο χρησίμευσε ως κάμινος του υαλουργείου.
Ο επικεφαλής των ανασκαφών, καθηγητής Σερντάρ Αϊμπέκ, ανέφερε ότι η θέση της καμίνου κοντά σε εκκλησία οδηγεί στο συμπέρασμα ότι το υαλουργείο ιδρύθηκε και λειτούργησε υπό τον έλεγχο της.
Οι ανασκαφές στην αρχαία Μητρόπολη, η οποία έχει ιστορία 5.000 ετών (ιδρύθηκε κατά την πρώιμη Εποχή του Χαλκού και προστάτιδά της ήταν η Άρτεμις), ξεκίνησαν πριν από 26 χρόνια. Πολλά από τα κεραμικά που ανακαλύφθηκαν στο αρχαίο ρωμαϊκό λουτρό και στον ιερό χώρο του Δία Κρέζιμου (Δία Προστάτη) παρήχθησαν στην Έφεσο, την Κνίδο και την Αθήνα.
Αεροφωτογραφία μέρους της αρχαίας Μητρόπολης της Σμύρνης
Μέχρι στιγμής, εκτός από το λουτρό, έχουν έρθει στο φως ένα αρχαίο θέατρο της ελληνιστικής περιόδου, το βουλευτήριο, και οι εγκαταστάσεις της παλαίστρας η οποία καλύπτει μια έκταση περίπου 6.000 τετραγωνικών μέτρων, τη μεγαλύτερη στην πόλη. Τα ψηφιδωτά δάπεδα, οι γαλαρίες, τα λουτρά και τα πολυπληθή μέρη για φαγητό και ποτό στην παλαίστρα αποδεικνύουν, λένε οι ανασφαφείς, ότι οι κάτοικοι της πόλης ήταν ιδιαίτερα κοινωνικοί.