Παρά τα δρακόντεια μέτρα ασφαλείας και το φόβο που έσπειρε η τρομοκρατική επίθεση της Πέμπτης οι Έλληνες της Σμύρνης αλλά και προσκυνητές από την Ελλάδα είχαν τη χαρά να συμμετάσχουν για δεύτερη συνεχή χρονιά στον καθαγιασμό των υδάτων στην προκυμαία της πόλης.
Πέρσι ήταν η πρώτη φορά, από τον ξεριζωμό του 1922 που έγινε η κατάδυση του Τιμίου Σταυρού στην προκυμαία της Σμύρνης και φέτος είναι η πρώτη χρονιά που τον καθαγιασμό των υδάτων τέλεσε ο νέος μητροπολίτης Σμύρνης Βαρθολομαίος, ο πρώτος μετά τον εθνοϊερομάρτυρα μητροπολίτη Σμύρνης Χρυσόστομο.
Πέντε τολμηροί πιστοί βούτηξαν στα παγωμένα νερά για να ανασύρουν τον σταυρό και να πάρουν την ευλογία του.
Από την τέλεση της Θείας Λειτουργίας στον Άγιο Βουκόλο (φωτ.: romfea.gr)
Νωρίτερα τελέστηκε στον Ιερό Ναό του Αγίου Βουκόλου η Θεία Λειτουργία των Θεοφανίων προεξάρχοντος του μητροπολίτη Σμύρνης Βαρθολομαίου, ενώ συλλειτούργησε ο νέος επίσκοπος Ερυθρών Κύριλλος Συκής.