Δραματικές ώρες περνά η οικογένεια του πρέσβη της Ελλάδας στη Βραζιλία Κυριάκου Αμοιρίδη, ο οποίος αγνοείται εδώ και τέσσερις μέρες, καθώς τοπικά μέσα ενημέρωσης επικαλούμενα τις βραζιλιάνικες Αρχές μεταδίδουν πως είναι νεκρός και ότι δική του είναι η απανθρακωμένη σορός που εντοπίστηκε στην περιοχή Νόβα Ιγουάτσου μέσα σε ένα λευκό καμένο όχημα.
Οι πινακίδες του οχήματος ταιριάζουν με εκείνες του αυτοκινήτου που είχε νοικιάσει ο Έλληνας πρέσβης για να κινηθεί στο Ρίο.
Επισήμως το ΥΠΕΞ δεν επιβεβαιώνει το θάνατο του 59χρονου διπλωμάτη, παρά το ότι η είδηση μεταδίδεται από όλα τα διεθνή δίκτυα ενημέρωσης. Μιλώντας στον τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΙ, ο υφυπουργός Εξωτερικών Γιάννης Αμανατίδης δήλωσε ότι μέχρι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποια ταυτοποίηση και ότι συνεχίζονται οι έρευνες. Όπως είπε, η ελληνική πλευρά ενημερώθηκε για την υπόθεση της εξαφάνισης στις 28 Δεκεμβρίου και αμέσως το υπουργείο Εξωτερικών κινητοποίησε όλες τις υπηρεσίες τους.
Ο υφυπουργός επιβεβαίωσε πως ο Κυριάκος Αμοιρίδης δεν είχε δεχτεί απειλές, ενώ για το ενδεχόμενο απαγωγής το απέκλεισε τονίζοντας ότι δεν υπήρξε κάποια επικοινωνία για να ζητηθούν λύτρα. «Είμαστε σε επαφή με τις αρχές της Βραζιλίας και συνεχίζονται οι έρευνες», πρόσθεσε ο Γιάννης Αμανατίδης.
Τι έγινε
Όταν εξαφανίστηκε βρισκόταν σε χριστουγεννιάτικη άδεια και το κινητό το ήταν απενεργοποιημένο, ενώ σύμφωνα με πληροφορίες, την εξαφάνισή του είχε δηλώσει η σύζυγός του Φρανσουάζ, υπήκοος Βραζιλίας. Σύμφωνα με την αστυνομία, ο πρέσβης τελευταία φορά τον είδαν το απόγευμα της Δευτέρας, να φεύγει από σπίτι φίλων της Βραζιλιάνας συζύγου του, σε ένα φτωχό και επικίνδυνο προάστιο της μητροπολιτικής περιοχής του Ρίο. Η εξαφάνισή του δηλώθηκε την Τετάρτη.
Κυριάκος και Φρανσουάζ Αμοιρίδη
Ποιος είναι ο πρέσβης
Όπως προκύπτει από την ιστοσελίδα της ελληνικής πρεσβείας, ο Κυριάκος Αμοιρίδης γεννήθηκε στις 30 Σεπτεμβρίου του 1957, στη Βέροια. Σπούδασε Νομική στη Θεσσαλονίκη και έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στο Παρίσι. Ξεκίνησε την καριέρα του στον χώρο της διπλωματίας το 1985 και έγινε ο επικεφαλής της ελληνικής διπλωματίας στη Βραζιλία το 2016. Παλαιότερα υπήρξε πρέσβης στην Λιβύη, εργάστηκε στην ελληνική πρεσβεία της Σερβίας, ενώ είχε εργαστεί και ως σύμβουλος στο Ρίο, την Ολλανδία, αλλά και την Αθήνα.
Ο Κυριάκος Αμοιρίδης γνώριζε αγγλικά, γαλλικά, πορτογαλικά και σερβικά, ήταν παντρεμένος και πατέρας ενός κοριτσιού.