Τριάντα μέτρα πάνω από τα… κεφάλια των στρατιωτών που υπηρετούν στο φυλάκιο της νήσου Παναγιάς, πέταξε ένα κατασκοπευτικό αεροσκάφος CN-235 της Τουρκίας. Παράλληλα, συνεχίστηκαν και σήμερα οι παραβιάσεις του εθνικού εναέριου χώρου.
Η εικόνα αυτή δείχνει πως η Άγκυρα διατηρεί σε υψηλά επίπεδα την ένταση στο Αιγαίο.
Η νέα πρόκληση της Τουρκίας σημειώθηκε στις 10:59 το πρωί, με το CN-235 αφού προηγουμένως είχε παραβιάσει τους κανόνες εναέριας κυκλοφορίας του FIR Αθηνών, κατόπιν «έξυσε» τη νήσο Παναγιά. Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΓΕΕΘΑ, το τουρκικό αεροσκάφος πέταξε μόλις 100 πόδια πάνω από το νησί, δηλαδή κάτι περισσότερο από 30 μέτρα.
Το FIR Αθηνών παραβίασε επίσης ένα ακόμη CN-235, όπως ένα τουρκικό ελικόπτερο και ένα ζεύγος μαχητικών F-16, τα οποία συνολικά σημείωσαν επτά παραβιάσεις του εθνικού εναέριου χώρου. Και τα δύο μαχητικά ήταν οπλισμένα, ενώ η αναχαίτιση τους από ελληνικά αεροσκάφη εξελίχθηκε σε μία περίπτωση σε σκληρή αερομαχία.