Την άνοιξη του 2017 οι μετροπόντικες θα πιάσουν δουλειά στην Καλαμαριά. Με βάση το χρονοδιάγραμμα, τότε αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί η διάνοιξη των σηράγγων για τη βασική γραμμή του μετρό της Θεσσαλονίκης, και αμέσως μετά οι μετροπόντικες θα μεταφερθούν στον υπό κατασκευή σταθμό του υπόγειου σιδηροδρόμου στη Μίκρα του Δήμου Καλαμαριάς, προκειμένου να ξεκινήσει η διάνοιξη των σηράγγων της γραμμής επέκτασης.
Αυτό ανέφερε ο πρόεδρος της Αττικό Μετρό ΑΕ Γιάννης Μυλόπουλος, ο οποίος είχε σήμερα το πρωί συνάντηση για το ζήτημα με τον δήμαρχο Καλαμαριάς Θεοδόση Μπακογλίδη και αμέσως μετά από κοινού επισκέφθηκαν τον υπό κατασκευή σταθμό της γραμμής επέκτασης του μετρό προς την Καλαμαριά στην Αρετσού.
Ο Γιάννης Μυλόπουλος σημείωσε ότι ο σταθμός στη Μίκρα θα βρίσκεται σε νευραλγικό σημείο, αφού από αυτόν θα ξεκινήσει η νέα επέκταση του μετρό προς το αεροδρόμιο και επανέλαβε για μία ακόμη φορά ότι το μετρό της Θεσσαλονίκης θα παραδοθεί προς χρήση το 2020. Μάλιστα, σημείωσε ότι το μετρό είναι η μεγαλύτερη επένδυση που έγινε ποτέ στη Θεσσαλονίκη, αφού ο προϋπολογισμός του ανέρχεται στο 1,5 δισ. ευρώ.