Κύκλο προβολής ταινιών του σύγχρονου ελληνικού κινηματογράφου διοργανώνει το Γενικό Προξενείο της Ελλάδας στην Κωνσταντινούπολη, από τις 13 Ιανουαρίου έως τις 7 Ιουνίου. Οι προβολές θα γίνονται στο Σισμανόγλειο Μέγαρο του γενικού προξενείου στις 19:00. Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη και όλες οι ταινίες έχουν υπότιτλους στα τουρκικά.
Θα προβληθούν οι ταινίες Βαλκανιζατέρ του Σωτήρης Γκορίτσα, Ο Αστακός του Γιώργου Λάνθιμου, Chevalier της Αθηνάς- Ραχήλ Τσαγγάρη, Το μικρό ψάρι του Γιάννη Οικονομίδη, Ράκουσκα της Φωτεινής Σισκοπούλου, Νοτιάς του Τάσου Μπουλμέτη.
Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των προβολών ΕΔΩ.