Δεν δίστασε να πάρει στα χέρια του μια ρακέτα πινγκ πονγκ και να δοκιμάσει τις δυνάμεις του απέναντι στον θρυλικό πρωταθλητή Βασίλη Αλεξανδρίδη, αλλά και στον γιο του Γενικού Προξένου της Ελλάδας στην Κωνσταντινούπολη. Ο λόγος για τον Οικουμενικό Πατριάρχη ο οποίος βρέθηκε στην κατάμεστη αίθουσα του ιστορικού Αθλητικού Συλλόγου Πέρα (ΑΣΠ) Κωνσταντινούπολης, προκειμένου να τελέσει τον αγιασμό των εγκαταστάσεων επιτραπέζιας αντισφαίρισης.
Ο ΑΣΠ Κωνσταντινούπολης, ή Πέρα Κλουμπ, είναι ένας από τους δύο εναπομείναντες ελληνικούς αθλητικούς συλλόγους στην Τουρκία – ο άλλος είναι ο ΑΣ Ταταούλων.
Το τμήμα επιτραπέζιας αντισφαίρισης του ΑΣΠ Κωνσταντινούπολης επανασυστάθηκε φέτος – έπειτα από 32 χρόνια αποχής από τις αθλητικές δραστηριότητες–, και κατάφερε ήδη να ανέβει στη 2η κατηγορία. Μάλιστα τα εγκαίνια σηματοδοτούν μια ιδιαίτερη στιγμή στην ιστορία της ελληνικής ομογένειας καθώς για τη δημιουργία των εγκαταστάσεων συνεργάστηκαν οκτώ ιδρύματα.
Δίπλα στο νέο ξεκίνημα της ομάδας, εκτός από τον πρωταθλητή Βασίλη Αλεξανδρίδη, βρέθηκε και ο επίσης πρωταθλητής Φάνης Αλεξανδρίδης. Και οι δύο επισκέφθηκαν τα ομογενειακά σχολεία και έπαιξαν πινγκ πονγκ με τους μαθητές.
(Φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Νίκος Μαγγίνας)
Ο ΑΣΠ Κωνσταντινούπολης, που το καλοκαίρι του 2017 θέλει να είναι σε μία από τις τρεις πρώτες θέσεις ώστε να πάρει το εισιτήριο για τη μεγάλη κατηγορία, κατέκτησε το πρωτάθλημα το 1976 και μέχρι το 1982 αναδείχθηκε τέσσερις φορές πρωταθλητής Τουρκίας.