Ξεκίνησε μιλώντας στα ισπανικά και απευθυνόμενος στους αδερφούς και τις αδερφές, στον γενναίο λαό της Κούβας. Ο λόγος για τον Έλληνα πρωθυπουργό ο οποίος βρίσκεται στην Αβάνα για τις εκδηλώσεις μνήμης για τον Φιντέλ Κάστρο. Στο επικήδειο, που στη συνέχεια εκφωνήθηκε στα ελληνικά, ο Αλέξης Τσίπρας μίλησε για τους δυνάστες που υπάρχουν στην Ευρώπη, και δεν είναι άλλοι από την απάνθρωπη λογική των νόμων της αγοράς και του νεοφιλελευθερισμού.
Τσίπρας: Αποχαιρετούμε ένα παγκόσμιο σύμβολο αγώνα και αντίστασης. Αποχαιρετούμε τον Φιντέλ των φτωχών, των καταπιεσμένων, των ανυπότακτων.
«Και δίνουμε και εμείς από τη μακρινή Ελλάδα τον δικό μας αγώνα για τη δικαιοσύνη και την αξιοπρέπεια. Και σε αυτόν τον αγώνα το παράδειγμα του Φιντέλ μας συντροφεύει και θα μας συντροφεύει πάντα», είπε χαρακτηριστικά.
(Φωτ.: Γραφείο Τύπου Πρωθυπουργού / Andrea Bonetti)
Αφού σημείωσε ότι είναι μεγάλη τιμή η συμμετοχή του σε μια τόση ιστορική στιγμή, εκπροσωπώντας τον ελληνικό λαό, εξήγησε ότι οι Έλληνες, όπως και οι Κουβανοί, δεν δίστασαν σε κρίσιμες στιγμές της Ιστορίας να σηκώσουν το ανάστημά τους και να παλέψουν κόντρα σε ισχυρούς και παντοδύναμους αντιπάλους. «Για να διεκδικήσουν την ελευθερία και την ανεξαρτησία τους. Την αξιοπρέπεια και το δίκιο τους», τόνισε.
Τσίπρας: Ελευθερία ή θάνατος ήταν το σύνθημα της Ελληνικής Επανάστασης το 1821. Patria o muerte [Πατρίδα ή θάνατος], το σύνθημα της Κουβανικής Επανάστασης το 1959.
Στον επικήδειο που εκφώνησε ο Έλληνας πρωθυπουργός είπε ότι ο Φιντέλ Κάστρο ενέπνευσε πολιτικές και κοινωνικές αλλαγές στη Λατινική Αμερική. «Η Κούβα του Φιντέλ, όμως, μας έμαθε και ότι ο δρόμος προς τον σοσιαλισμό δεν είναι ανθόσπαρτος. Έχει δυσκολίες, έχει υποχωρήσεις, έχει σκαμπανεβάσματα. Μας έμαθε και από τα κατορθώματα αλλά και από τις αδυναμίες του», σημείωσε.
Ο Φιντέλ Κάστρο θα βρίσκεται στη δύναμη όσων παλεύουν με πάθος για να διεκδικήσουν το αδύνατο, προκειμένου να πάψουν να ζουν το αδιανόητο.
— Alexis Tsipras (@atsipras) November 30, 2016
Και ο Αλέξης Τσίπρας αποχαιρέτισε τον ιστορικό ηγέτη της Κούβας ως εξής: «Αντίο, Κομαντάντε Φιντέλ! Hasta la victoria siempre! [Πάντα μέχρι τη νίκη]».