Νεκρός εντοπίστηκε τελικά ο 33χρονος άντρας που αγνοείτο από το βράδυ του Σαββάτου, όταν το αυτοκίνητό του εντοπίστηκε σε πλημμυρισμένο χαντάκι στο Βανάτο της Ζακύνθου. Ο άτυχος νεαρός παρασύρθηκε από το ορμητικά νερά και βρέθηκε περίπου τρία χιλιόμετρα μακριά από το σημείο που εντοπίστηκε το αυτοκίνητό του το πρωί της Κυριακής.
Τον νεαρό βρήκε συγγενικό του πρόσωπο, ακολουθώντας το ρεύμα των υδάτων. Στη συνέχεια στο σημείο έσπευσαν άντρες της ΕΜΑΚ που απεγκλώβισαν νεκρό τον άτυχο Ζακυνθινό.
Τη σωρό του παρέλαβε ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ και τη μετέφερε στο Γενικό Νοσοκομείο Ζακύνθου.
Από τις έρευνες για τον εντοπισμό του 33χρονου
Δύσκολες ώρες περνούν οι κάτοικοι στο χωριό των Αμπελοκήπων, καθώς η στάθμη του νερού έχει φτάσει κατά τόπους ακόμα και το ένα μέτρο. Η στάθμη των νερών του Αγίου Χαραλάμπη, στο ύψος της γέφυρας του Ξιφίτα, έχει ανέβει επικίνδυνα και τα νερά έχουν αρχίσει να πλημμυρίζουν τα παρακείμενα χωράφια.
Μετά την παρατεταμένη βροχόπτωση, ο όγκος των νερών αυξήθηκε πέρα από το επίπεδο επιφυλακής, και ο κίνδυνος να πλημμυρίσει ακόμη και ο δρόμος πάνω από τη γέφυρα είναι ορατός.
(Φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / STR)
Η τροχαία Ζακύνθου διέταξε το κλείσιμο της εθνικής οδού Ζακύνθου-Κερίου στο ύψος των Αμπελοκήπων. Έχουν πλημμυρίσει πολλά σπίτια και καταστήματα. Η Πυροσβεστική πραγματοποίησε δεκάδες αντλήσεις υδάτων και στην Αγία Τριάδα και την πόλη της Ζακύνθου. Κατολισθήσεις σημειώθηκαν στο Βασιλικό και το Γερακαριό. Αγροτικές καλλιέργειες καταστράφηκαν στο χωριό Κυψέλη.
Κλειστά θα παραμείνουν τη Δευτέρα τα σχολεία της Ζακύνθου με απόφαση του αντιπεριφερειάρχη Λευτέρη Νιοτόπουλου λόγω των έντονων καιρικών φαινομένων.
Χωρίς ρεύμα πολλές περιοχές στην Αθήνα
Και στην Αττική όμως παραμένουν τα προβλήματα από την ισχυρή νεροποντή που έπεσε το βράδυ του Σαββάτου. Η Πυροσβεστική έχει δεχτεί περισσότερες από 350 κλήσεις για αντλήσεις υδάτων σε διάφορες περιοχές.
Ο περιφερειακός του Λυκαβηττού το πρωί της Κυριακής (φωτ.: AΠΕ-ΜΠΕ / Παντελής Σαΐτας)
Ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα στο κέντρο (Ομόνοια, Παγκράτι, Μεταξουργείο, Ζωγράφου) παραμένουν χωρίς ρεύμα, λόγω της βλάβης που προκάλεσε η δυνατή βροχή σε υποσταθμό της ΔΕΗ.
Κλειστός παραμένει τέλος ο σταθμός του Μετρό «Μέγαρο Μουσικής» που πλημμύρισε.