Με ένα βίντεο γυρισμένο στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης, ο Αμερικανός πρόεδρος Μπαράκ Ομπάμα αποχαιρετά την Ελλάδα και στέλνει μήνυμα δημοκρατίας σε όλο τον πλανήτη.
Πρώτο πλάνο η Αθήνα και έπειτα ο Ιερός Βράχος της Ακρόπολης.
Έτσι ξεκινάει το βίντεο του Αμερικανού προέδρου, όπου καταγράφονται στιγμές από τη χθεσινή επίσκεψή του στον αρχαιολογικό χώρο και το Μουσείο της Ακρόπολης. «Είμαστε μέρος της κοινότητας των εθνών που λύνει προβλήματα και κάνει το καλύτερο για την ανθρωπότητα», λέει μεταξύ άλλων ο Μπαράκ Ομπάμα, τονίζοντας ότι μία από τις χαρές του να βρίσκεται κανείς στη θέση του προέδρου των ΗΠΑ είναι ότι γνωρίζει τον κόσμο και την ιστορία του.
«Έχουμε πίσω μας τον Παρθενώνα, την Ακρόπολη και ένα μέρος της Αθήνας» λέει.
«Εδώ στην Αθήνα ξεκίνησαν να αναπτύσσονται ιδέες όπως η δημοκρατία και η έννοια του πολίτη».
«Έτσι όταν επισκέπτεσαι μνημεία όπως αυτό δεν αντιλαμβάνεσαι μόνο καλύτερα την Ελλάδα και τη δυτική κουλτούρα», λέει ενώ αναφέρεται στη συνέχεια που υπάρχει «με ό,τι συνέβη εδώ με τις ομιλίες του Περικλή και των ιδρυτών του κράτους μας». «Είναι πολύ σημαντικό για τον πρόεδρο των ΗΠΑ να στείλει μήνυμα για το πόσο σημαντική είναι η πολιτιστική κληρονομιά μιας χώρας», τονίζει ενώ σε λεζάντα υπογραμμίζεται η έννοια της διακυβέρνησης «του λαού, από το λαό, για τον λαό».
«Στο τελευταίο μου ταξίδι στο εξωτερικό ως πρόεδρος, είχα τελικά την ευκαιρία να επισκεφθώ την Ελλάδα και να γνωρίσω την πανέμορφη ιστορία της χώρας αυτής. Όντας εδώ στην Ακρόπολη, στο χώρο γέννησης της δημοκρατίας και των δημοκρατικών αξιών που μοιραζόμαστε ως Αμερικανοί, αντιλαμβάνεσαι την αξία μιας κυβέρνησης του λαού, από το λαό, για τον λαό – και πώς οι άνθρωποι, ανεξαρτήτως του έθνους στο οποίο ανήκουν, θα αποφασίζουν το είδος των χωρών στις οποίες θα ζούμε, τα ιδεώδη που θα επιδιώκουμε και τις αξίες που θα μας ορίζουν», είναι το σχόλιο του απερχόμενου προέδρου των ΗΠΑ που συνοδεύει το βίντεο.