Τις πρώτες επί της ουσίας δηλώσεις του για το χρέος, αλλά και για το Κυπριακό, έκανε ο Μπαράκ Ομπάμα κατά τη συνάντησή του με τον Αλέξη Τσίπρα στο Μέγαρο Μαξίμου. Ο πρωθυπουργός υποδέχτηκε θερμά τον πρόεδρο των ΗΠΑ στον περίβολο του Μαξίμου, όπου προσήλθε πεζή από το Προεδρικό Μέγαρο, για να τον συνοδεύσει εν συνεχεία στο γραφείο του.
Και αν για το χρέος ο Μπαράκ Ομπάμα μίλησε για ανάγκη ελάφρυνσής του, για το Κυπριακό κράτησε ίσες αποστάσεις.
Εντύπωση πάντως προκάλεσε ο ενικός που χρησιμοποίησε ο πρωθυπουργός στην προσφώνησή του. Κάτι που δεν έκανε από την πλευρά του ο Ομπάμα. «Είναι για εμάς μεγάλη η χαρά και η τιμή να έχεις επιλέξει την Ελλάδα ως έναν από τους σταθμούς του τελευταίου ευρωπαϊκού ταξιδιού σου, και αυτό μπορεί να δώσει από μόνο του σημαντικά μηνύματα τόσο στην Ευρώπη όσο και στη διεθνή κοινότητα», είπε ο Αλέξης Τσίπρας υποδεχόμενος τον Αμερικανό ηγέτη στο Μέγαρο Μαξίμου.
Υπογράμμισε ακόμη την ελπίδα ότι «οι κόποι και οι θυσίες του ελληνικού λαού να βρουν σύντομα ανταπόκριση και να έχουμε μια θετική εξέλιξη στα σημαντικά θέματα που έχουμε μπροστά μας, στις διαπραγματεύσεις που αφορούν την κρίση του χρέους και μια θετική εξέλιξη με τους εταίρους μας που αφορά όλη την Ευρώπη και την παγκόσμια οικονομία. Αλλά και το Κυπριακό πρόβλημα, στο οποίο όλοι ελπίζουμε για μια δίκαιη και βιώσιμη λύση».
Ο πρωθυπουργός κατέληξε λέγοντας: «Ανυπομονώ να συζητήσουμε κατ’ ιδίαν όλα αυτά τα ζητήματα και είμαι βέβαιος ότι το τελευταίο ταξίδι στην Ευρώπη θα φέρει σημαντικά αποτελέσματα».
Από τη μεριά του ο πρόεδρος των ΗΠΑ, στην αντιφώνησή του, ευχαρίστησε τον πρωθυπουργό, την κυβέρνηση και τον ελληνικό λαό γι’ αυτά που έχουν επιτύχει στις δύσκολες συνθήκες. «Εμμένουμε στη θέση μας ότι μόνο με τη λιτότητα δεν γίνεται τίποτα. Θα πρέπει να υπάρξει ελάφρυνση του χρέους», τόνισε.
Όσον αφορά το Κυπριακό, είπε: «πιστεύουμε ότι η Ελλάδα μαζί με την Τουρκία και τη βοήθειά μας θα μπορέσουν να βρουν μια δίκαιη και βιώσιμη λύση. Βλέπουμε στην Ελλάδα μια σύμμαχο, μια φίλη και συμμαχικό σύμμαχο στο ΝΑΤΟ. Από την ελληνοαμερικανική κοινότητα μεταφέρω την αγάπη για την Ελλάδα», κατέληξε ο Μπαράκ Ομπάμα.