Από την Κωνσταντινούπολη και το Οικουμενικό Πατριαρχείο ξεκίνησε την… πορεία του στη νέα του θέση, αυτή του υφυπουργού Εξωτερικών με αρμοδιότητα τον απόδημο ελληνισμό, ο Τέρενς Κουίκ. Παρόντες στη συνάντηση με τον Πατριάρχη Βαρθολομαίο ήταν και ο γενικός πρόξενος Ευάγγελος Σέκερης, μητροπολίτες και συνεργάτες του υφυπουργού.
«Χαιρόμαστε γιατί ένας παλιός φίλος, πολύ παλιός φίλος από την αρχή της πατριαρχίας μου, έφτασε σε αυτό το ζηλευτό επίπεδο», είπε ο κ. Βαρθολομαίος υποδεχόμενος τον Τέρενς Κουίκ. Μάλιστα, του επισήμανε ότι όλος ο απόδημος ελληνισμός, εκτός από την Αφρική, είναι υπό τον Οικουμενικό Θρόνο. «Έτσι θα έχουμε έναν δικό μας άνθρωπο, στον οποίο θα μπορούμε να πούμε τα προβλήματα των ποιμνίου μας και να τα επιλύουμε», κατέληξε ο Πατριάρχης.
Από τη μεριά του ο Τέρενς Κουίκ επέλεξε να τονίσει ότι, ενώ όλοι όσοι αναλαμβάνουν την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Εξωτερικών επισκέπτονται πρώτα την Κύπρο, εκείνος επέλεξε να κάνει το πρώτο του ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη. «Την αγάπη μου για την ομογένεια θα την αποδείξω με τις πράξεις μου», είπε χαρακτηριστικά.
Πριν λιγο στο Οικουμενικό Πατριαρχείο. Με τον προκαθήμενο της Ορθοδοξίας μας συνδέει αλληλοεκτίμηση & φιλία 25 ετών pic.twitter.com/eH88jebKS2
— Terens Quick (@TerensQuick) November 10, 2016
Στο πλαίσιο της παραμονής του στην Κωνσταντινούπολη ο Τέρενς Κουίκ επισκέφθηκε το Ζωγράφειο Λύκειο, τη Μεγάλη του Γένους Σχολή και το Ζάππειο. Το μεσημέρι παρέστη στον Εσπερινό που τέλεσε ο Πατριάρχης στον Άγιο Μηνά Υψωμαθειών, ενώ οι επαφές του ολοκληρώθηκαν με συνάντηση στο Σισμανόγλειο Μέγαρο με το Διοικητικό Συμβούλιο του Συνδέσμου Υποστήριξης Ρωμαίικων Κοινοτικών Ιδρυμάτων.