Μικρής έκτασης πυρκαγιά εκδηλώθηκε τις μεσημβρινές ώρες σε μονοθέσιο αεροσκάφος F-16C Block 52+ της 343Μ της 115 Πτέρυγας Μάχης στη Σoύδα, κατά τη διάρκεια τροχοδρόμησης. Ο κυβερνήτης, ο οποίος είναι καλά στην υγεία του, εφαρμόζοντας τις προβλεπόμενες διαδικασίες, ακινητοποίησε άμεσα και με ασφάλεια το αεροσκάφος, ενώ η πυρκαγιά κατασβέστηκε από το προσωπικό του αεροδρομίου. Όπως έγινε γνωστό, ο κυβερνήτης επρόκειτο να διακομιστεί στο Ναυτικό Νοσοκομείο Κρήτης για προληπτικούς λόγους.
Πληροφορίες φέρουν το περιστατικό να σημειώνεται κατά τη διάρκεια απογείωσης του αεροσκάφους προς αναγνώριση και αναχαίτιση τουρκικών αεροσκαφών.
Όπως έγινε γνωστό από το ΓΕΕΘΑ, σήμερα στο FIR Αθηνών εισήλθαν μία τριάδα και ένα ζεύγος τουρκικών αεροσκαφών, καθώς και δύο αεροσκάφη ναυτικής συνεργασίας CN-235, χωρίς να καταθέσουν σχέδια πτήσεως. Καταγράφηκαν 4 παραβάσεις των κανόνων εναέριας κυκλοφορίας στο FIR Αθηνών που εξελίχθηκαν σε 15 παραβιάσεις του εθνικού εναερίου χώρου σε διάφορες περιοχές του Αιγαίου. Σε όλες τις περιπτώσεις τα τουρκικά αεροσκάφη αναγνωρίσθηκαν και αναχαιτίσθηκαν από αντίστοιχα ελληνικά μαχητικά.
Σύμφωνα με το ΑΠΕ-ΜΠΕ, για τη διερεύνηση των αιτιών της πυρκαγιάς στο F-16C συγκροτήθηκε επιτροπή.