Η 28η Οκτωβρίου αποτελεί ημέρα «μνήμης, υπερηφάνειας, απόφασης και ελπίδας», τονίζει ο υφυπουργός Εξωτερικών Γιάννης Αμανατίδης, στο μήνυμά του για τον εορτασμό της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940.
Προσθέτει ότι στο «υπερήφανο και λακωνικό “όχι”» συνοψίζεται η αποφασιστικότητα σύσσωμου του ελληνικού λαού να δώσει τον υπέρ πάντων αγώνα, υπερασπιζόμενος τις παναθρώπινες και διαχρονικές αξίες της ελευθερίας, της δημοκρατίας, της δικαιοσύνης και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
«Το αδούλωτο φρόνημα και η αντίσταση των προγόνων μας ενάντια στην υπεροπλία των δυνάμεων του φασισμού και του ναζισμού έδωσαν σε ολόκληρη την ανθρωπότητα λαμπρό το παράδειγμα της άκαμπτης αγωνιστικότητας και έδειξαν ότι ο δρόμος προς την ελευθερία και την αξιοπρέπεια περνά μέσα από αυτήν», υπογραμμίζει.
Ο ΥΦΥΠΕΞ τονίζει ακόμη πως σε μια εποχή που είναι γεμάτη προκλήσεις, η σημερινή εθνική επέτειος «μάς εμπνέει, θυμίζοντας ότι η ακατάβλητη δύναμη και το σθένος του ενωμένου ελληνισμού μπορούν να υπερκεράσουν οποιαδήποτε εμπόδια, όσο ανυπέρβλητα και εάν φαντάζουν. Ζήτω η 28η Οκτωβρίου 1940».