Νέα μηνύματα προς την Άγκυρα και τα Σκόπια από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, με αφορμή την ανακήρυξή του σε δημότη, στο πλαίσιο του διπλού εορτασμού απελευθέρωσης του Λαγκαδά – από τους Τούρκους το 1912 και από τους Γερμανούς το 1944. «Τα σύνορα της σύγχρονης Ελλάδας αναγνωρίζονται και προστατεύονται οριστικώς και αμετακλήτως», είπε χαρακτηριστικά ο Προκόπης Παυλόπουλος.
Παυλόπουλος: Η Τουρκία πρέπει να είναι εξαιρετικά προσεκτική γιατί δίνει εξετάσεις και στην Ευρωπαϊκή Ένωση και στην Ελλάδα.
Μάλιστα, επανέλαβε ότι τα ελληνικά σύνορα είναι και ευρωπαϊκά σύνορα, γι’ αυτό και όσοι κάνουν τέτοιες δηλώσεις πρέπει να είναι ακόμα πιο προσεκτικοί «δοθέντος ότι στρέφονται και εναντίον της Ευρωπαϊκής Ένωσης». Αναφερόμενος συγκεκριμένα στη Συνθήκη της Λοζάνης, σημείωσε ότι όποιος την υπονομεύει «υπονομεύει και το Διεθνές Δίκαιο».
«Η ανακίνηση από οποιαδήποτε πλευρά, έστω εμμέσως και υπαινικτικώς, ζητήματος αμφισβήτησης των συνόρων της Ελλάδας αποτελεί πράξη ανεύθυνη αλλά και επικίνδυνη που εκθέτει ανεπανόρθωτα όσους την επιχειρούν, στο πλαίσιο της Διεθνούς Κοινότητας».
Παυλόπουλος προς Τουρκία: Δεν διεκδικούμε τίποτα, αλλά και δεν παραχωρούμε τίποτα.
Από το Δήμο Λαγκαδά ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας φρόντισε να στείλει μήνυμα και στα Σκόπια. Αν και υπογράμμισε ότι η Ελλάδα τείνει χείρα φιλίας και θέλει συνεργασία, στο πλαίσιο όμως του αλληλοσεβασμού, εξήγησε ότι «με ονόματα δεν γράφεται η Ιστορία».
Απευθυνόμενος, δε, στο δήμαρχο Λαγκαδά Γιάννη Καραγιάννη, επισήμανε: «Εμείς, οι Έλληνες, έχουμε διαχρονικώς αποδείξει την σταθερή μας προσήλωση στην ειρήνη και την καλή γειτονία. Είμαστε όμως, ταυτοχρόνως, αποφασισμένοι να διαφυλάξουμε, εάν και όποτε ξανά χρειασθεί και χωρίς κανένα συμβιβασμό, τα ιερά και τα όσια της πατρίδας και του έθνους μας».