Με κάθε τρόπο το Μαξίμου επιχειρεί να αλλάξει την ατζέντα, καθώς θεωρεί ότι οι πιέσεις στο εσωτερικό πεδίο θα μεγαλώσουν. Στο… σχεδιασμό είναι από τη μια ο ανασχηματισμός και από την άλλη η επίσκεψη στην Αθήνα του απερχόμενου προέδρου των ΗΠΑ Μπαράκ Ομπάμα.
Ήδη κυβερνητικές πηγές, σε ανεπίσημο κείμενό τους, έδειξαν ότι ποντάρουν στην επίσκεψη του Μπαράκ Ομπάμα στην Ελλάδα.
Όπως τονίζουν, η επιλογή του –λίγο μετά τις αμερικανικές εκλογές– να βρεθεί στην Αθήνα, και στη συνέχεια το Βερολίνο, έρχεται σε συνέχεια του μηνύματος του υπουργού Οικονομικών Τζακ Λιού ότι βούληση των ΗΠΑ είναι η διευθέτηση του ελληνικού χρέους πριν από το τέλος της θητείας Ομπάμα.
Αυτή η εξέλιξη, προσθέτουν οι κυβερνητικές πηγές, είναι αποτέλεσμα της πολυδιάστατης εξωτερικής πολιτικής της κυβέρνησης η οποία περιλαμβάνει συνεργασία και επαφές με ευρύ φάσμα κρίσιμων περιφερειακών και παγκοσμίων «παικτών», από το Ισραήλ και την Παλαιστίνη έως την Αίγυπτο και το Ιράν, και από την Κίνα και τη Ρωσία έως τις παραδοσιακές ευρωπαϊκές δυνάμεις και τις ΗΠΑ.
Με επιτυχημένη τήρηση, προσθέτουν οι ίδιες πηγές, των απαραίτητων ισορροπιών και καθολική αναγνώριση του ρόλου της Ελλάδας, ως πόλου σταθερότητας στην ευρύτερη περιοχή.
Στο πλαίσιο της επίσκεψης του Μπαράκ Ομπάμα στην Αθήνα θα πραγματοποιηθούν κατ’ ιδίαν συναντήσεις με τον Προκόπη Παυλόπουλο και τον Αλέξη Τσίπρα, ενώ θα γίνουν και διευρυμένες συνομιλίες μεταξύ των δύο κυβερνητικών αντιπροσωπειών. Στο επίκεντρο αναμένεται να βρεθούν –μεταξύ άλλων– η ελάφρυνση του ελληνικού χρέους και η πορεία του οικονομικού προγράμματος, το Κυπριακό, το Προσφυγικό, και οι αμερικανικές επενδύσεις στην Ελλάδα.