Πρόσωπα «ειδικών αποστολών» θεωρούνται οι δύο από τους τέσσερις πρεσβευτές που επέδωσαν τα διαπιστευτήρια τους στον Προέδρο της Δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλο, ξεκινώντας και επίσημα τη θητεία τους στη χώρα μας.
Πρόκειται για τον Αμερικανό πρεσβευτή Τζέφ Πάιατ και τον Τούρκο Γιασάρ Χαλίτ Τσεβίκ.
Ο διπλωμάτης που αναλαμβάνει τα ηνία της πρεσβείας των ΗΠΑ στην Αθήνα έρχεται από την Ουκρανία. Επί θητείας του ξέσπασε η κρίση με την Ρωσία και εκδιώχθηκε ο πρώην πρόεδρος της χώρας από το Κίεβο. Ο Τζέφ Πάιατ συνέβαλε στη διαχείριση μίας εξαιρετικά δύσκολης κατάστασης και λειτούργησε στην προσπάθεια να αναδειχθεί μία νέα κυβέρνηση στην Ουκρανία, η οποία θα αποκαθιστούσε τους διαύλους επικοινωνίας με τη Δύση.
Η συνάντηση του με τον Προκόπη Παυλόπουλο στο Προεδρικό Μέγαρο ήταν σε θερμό κλίμα. Μην ξεχνάμε πως ο Πάιατ θα έχει της ευθύνη της προετοιμασίας του ταξιδιού του Αμερικανού προέδρου Μπάρακ Ομπάμα στην Αθήνα στα μέσα Νοεμβρίου.
Αμέσως μετά τον Αμερικανό πρέσβη τα διαπιστευτήρια του επέδωσε στον Π. Παυλόπουλο ο Τούρκος διπλωμάτης. Ο Γιασάρ Χαλίτ Τσεβίκ προέρχεται από τον ΟΗΕ και έχει δώσει… δείγματα γραφής.
Ήταν ο μόνιμος αντιπρόσωπος στα Ηνωμένα Έθνη που παρέδωσε έκθεση με την οποία η Τουρκία δήλωσε την αμφισβήτηση της ΑΟΖ της Κύπρου και αξίωνε να σταματήσουν οι διαπραγματεύσεις με την Αίγυπτο σημειώνοντας ότι πρώτα πρέπει να ρυθμιστεί πρώτα η ΑΟΖ μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας, με τα δεδομένα ασφαλώς της Άγκυρας.
Ο Τούρκος πρεσβευτής έχει υπηρετήσει ξανά στην Ελλάδα. Το 1989 διορίστηκε γραμματέας στο προξενείο και το 1991 στην πρεσβεία.
Τέλος, τα διαπιστευτήριά τους επέδωσαν στον ΠτΔ οι πρέσβεις της Ισλαμικής Δημοκρατίας του Πακιστάν Khalid Usman Qaiser και της Δημοκρατίας της Τυνησίας Lassaad Mhirssi.