Με ένα έργο που διαδραματίζεται στην Παναγία Ίμβρου κατά την περίοδο 1955-1965 συμμετείχε την Τετάρτη 5 Οκτωβρίου στο Πολιτιστικό Φεστιβάλ «Ιωνικές Γιορτές 2016» του Δήμου Νέας Σμύρνης ο Σύλλογος Ιμβρίων. Παρουσίασε επίσης μουσικό πρόγραμμα με την ορχήστρα του Στέλιου Κουτσούκου και παραδοσιακούς χορούς της Ίμβρου υπό την επιμέλεια της Εμμανουέλας Γεωργούση.
Η θεατρική ομάδα «Φυγάδες» παρουσίασε το έργο του Δημήτρη Δεμιρτζή «Μοντέρνα Νεολαία» σε σκηνοθεσία Νίκου Κοιλού. Το έργο είναι μια κοινωνική σάτιρα με θέμα την ηθική και ιδεολογική σύγκρουση των γενεών.
Έπαιξαν οι: Γιώτα Μπρίγκου, Μαρία Μαυριανού, Μαρία Μπαλατλή, Μένη Τριανταφύλλου, Παναγιώτης Οκουμούσης, Σάββας Σταγιάς, Λίνα Ζούμπου και Χάρης Κόκκινος.
Στο μουσικό πρόγραμμα έπαιξαν οι μουσικοί: Στ. Κουτσούκος (βιολί), Τ. Ζαχαρόπουλος (κρουστά), Μ. Παντελιάς (φωνή, λαούτο), Κ. Αποστολίδης (μπάσο).
Την εκδήλωση συντόνισε και παρουσίασε η υπεύθυνη Πολιτιστικών Δράσεων του Συλλόγου Ιμβρίων, Ελένη Απίστολα.