Σαφές μήνυμα στην Άγκυρα φρόντισε να στείλει ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας ο οποίος επισκέφθηκε σήμερα το Πεντάγωνο για να παρακολουθήσει τις εξελίξεις στην στρατιωτική άσκηση «Παρμενίων», που είναι η μεγαλύτερη διακλαδική άσκηση των ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων.
Σύμφωνα με πληροφορίες, συνεχάρη και ευχαρίστησε τα στελέχη και το προσωπικό των Ενόπλων Δυνάμεων για το υψηλό αίσθημα ευθύνης με το οποίο ανταποκρίνονται στα καθήκοντά τους και εκπληρώνουν την αποστολή τους.
Ο Τσίπρας υπογράμμισε ότι ακόμη και σε δύσκολες περιόδους, όπως αυτή που διανύουμε, δείχνουν υψηλό επίπεδο ετοιμότητας, που εγγυάται την εθνική ανεξαρτησία και την εδαφική ακεραιότητα της χώρας. Με αυτόν τον τρόπο ο πρωθυπουργός απάντησε στις τουρκικές προκλήσεις που έφτασαν στο σημείο να αμφισβητούν τη Συνθήκη της Λοζάνης και την κυριαρχία των ελληνικών νησιών.