Τρεις σαρκοφάγοι πιθανώς του 8ου αιώνα π. Χ. ήρθαν στο φως τυχαία κατά τη διάρκεια εργασιών επιδιόρθωσης του αρδευτικού συστήματος στην περιοχή Μπίγκα (Πηγές) των Δαρδανελίων (Çanakkale). Σε δύο από τις σαρκοφάγους βρέθηκαν χρυσά κτερίσματα και αντικείμενα. Ειδικότερα, χρυσά σφαιρίδια-χάντρες, δύο καρφίτσες και ένας καθρέπτης.
Σύμφωνα με τον τουρκικό Τύπο, οι σαρκοφάγοι φέρονται να προέρχονται από το ευρύτερο συγκρότημα της νεκρόπολης στο αρχαίο ελληνικό Πάριον, που βρίσκεται σε απόσταση δύο χιλιομέτρων. Η περιοχή αποκλείστηκε και τελεί υπό την επιτήρηση αστυνομικής δύναμης ενώ τα ευρήματα μεταφέρθηκαν σε άγνωστο σημείο.
Στη χερσόνησο των Πηγών βρίσκεται το Κεμέριον ή Καμάρι Λαμψάκου και η Τροία.