Δεν υπάρχει καμία αλλαγή στη στάση της Ελλάδας όσον αφορά την πρακτική θεωρήσεων ταξιδιωτικών εγγράφων της FYROM, σύμφωνα με τον υφυπουργό Εξωτερικών Γιάννη Αμανατίδη ο οποίος κλήθηκε να απαντήσει σχετικά στη Βουλή.
«Η Ελλάδα εξακολουθεί να μην αναγνωρίζει τα διαβατήρια των Σκοπίων» είπε ο Γιάννης Αμανατίδης.
«Δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα αναφορές για δήθεν αλλαγή της κυβερνητικής πολιτικής έναντι της ΠΓΔΜ. Ήδη από το 2009 οι πολίτες της FYROM έχουν απαλλαγεί από την υποχρέωση εξασφάλισης θεώρησης Schengen για την είσοδο τους στην Ελλάδα. Επιπλέον, κατά την είσοδο και την έξοδό τους από την ελληνική επικράτεια τίθεται σφραγίδα άφιξης – αναχωρήσεως επί χωριστού φύλλου χάρτου. Η πρακτική αυτή δεν έχει μεταβληθεί και δεν υπάρχει καμία πρόθεση μεταβολής της. Όποιος υποστηρίζει το αντίθετο, λέει συνειδητά ψέματα, υπηρετεί μικροπολιτικές σκοπιμότητες και μάλιστα στο πεδίο εθνικών θεμάτων», πρόσθεσε ο υφυπουργός.
Διαβατήριο πολιτών της FYROM
Αναφερόμενος στο σφράγισμα των διαβατηρίων, πολιτών τρίτων χωρών, κατά την είσοδο ή έξοδό τους από την Ελλάδα, ο Γιάννης Αμανατίδης είπε ότι η στάση της ελληνικής πολιτείας καθορίζεται από πρακτικούς λόγους με γνώμονα την προστασία των συμφερόντων της χώρας σε τομείς όπως είναι η ασφάλεια, η καταπολέμηση της τρομοκρατίας, η προσέλκυση τουριστών από τρίτες χώρες, η πραγματοποίηση διελεύσεων διεθνών μεταφορέων από το ελληνικό έδαφος.
Όπως τόνισε όμως, η πρακτική που προκρίνεται, εν προκειμένω, αφορά όχι διαβατήρια της FYROM αλλά τρίτων χωρών, σε καμία περίπτωση δεν συνιστά αναγνώριση της FYROM με τη συνταγματική της ονομασία.
Τι συμβαίνει με τα ΜΟΕ
Ο υφυπουργός Εξωτερικών είπε ακόμη, ότι δεν υπάρχει και καμία αλλαγή όσον αφορά στα Μέτρα Οικοδόμησης Εμπιστοσύνης. «Είναι ενοχλητικό να υπάρχει και η σκέψη ακόμα ότι τα ΜΟΕ θα μπορούσαν να έχουν οδηγήσει σε αλλαγή της πρακτικής σε σχέση με τη θεώρηση ταξιδιωτικών εγγράφων της FYROM. Αυτά τα ΜΟΕ δεν συνδέονται με το ονοματολογικό και είναι προϊόν δικής μας πρωτοβουλίας με στόχο να ενισχυθούν οι οικονομικές και κοινωνικές σχέσεις ανάμεσα στην Ελλάδα και τη FYROM και συμβάλλουν στις σχέσεις εμπιστοσύνης», είπε. Πρόσθεσε ωστόσο, ότι τέτοιες σχέσεις δεν τις βοηθούν η συντήρηση ενός αδιέξοδου αλυτρωτισμού και η κατάφωρη πλαστογράφηση και οικειοποίηση της αρχαίας ελληνικής ιστορίας και πολιτιστικής κληρονομιάς.
Ο Γιάννης Αμανατίδης δήλωσε επίσης, ως προς το όνομα, ότι πρέπει να ωριμάσουν οι συνθήκες στη γείτονα, ώστε να αποδεχθεί έναν ουσιαστικό συμβιβασμό.
Προς το παρόν όμως η ηγεσία της εξακολουθεί στην ίδια παρελκυστική πολιτική.