Η ενθρόνιση του νέου μητροπολίτη Σμύρνης Βαρθολομαίου, του πρώτου μετά το μαρτύριο το 1922 του ιερομάρτυρα Χρυσοστόμου, επισφραγίστηκε με την παράδοση σε αυτόν δύο ιστορικών και ανεκτίμητης σημασίας κειμηλίων.
Το πρώτο πρόσφερε στον νέο μητροπολίτη ο Οικουμενικός Πατριάρχης και είναι αντίγραφο της χειρόγραφης εναισίμου διατριβής (σ.σ.: η διατριβή που υποβάλλεται προκειμένου να γίνει ο συντάκτης διδάκτορας) του Χρυσοστόμου στην Ιερά Θεολογική της Χάλκης, στην οποία ο Χρυσόστομος σπούδασε Θεολογία.
Το πρωτότυπο της διατριβής σώζεται στην βιβλιοθήκη της Χάλκης.
Ο Οικουμενικός Πατριάρχης προσφέρει στον μητροπολίτη Σμύρνης το αντίγραφο της διατριβής του ιερομάρτυρα Χρυσοστόμου
Το δεύτερο σημαντικό κειμήλιο προσφέρθηκε από τον καθηγητή Θεολογίας, σύμβουλο των αοιδίμων Πατριαρχών Αθηναγόρος, Δημητρίου και του σημερινού πατριάρχη Βαρθολομαίου, και άρχοντα Μεγάλο Ιερομνήμονα του Οικουμενικού Πατριαρχείου, Αριστείδη Πανώτη.
Ο αρχαιότερος των αξιωματούχων του Οικουμενικού Πατριαρχείου, Αριστείδης Πανώτης δώρισε στον μητροπολίτη Βαρθολομαίο έγγραφο του ιερομάρτυρα Χρυσοστόμου με την υπογραφή του. Το έγγραφο κατέληξε στον Αριστείδη Πανώτη από τον ιδιαίτερο γραμματέα του Χρυσοστόμου Σμύρνης, Λεωνίδα Φιλιππίδη, μετέπειτα καθηγητή της Θεολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.
Στον νέο μητροπολίτη ο Οικουμενικός Πατριάρχης προσέφερε και ένα αργυρό Άγιο Ποτήριο.