Προσωπικότητες του 20ού αιώνα που διαδραμάτισαν καταλυτικό ρόλο στη διάσωση Ελλήνων προσφύγων της Μικράς Ασίας αλλά και στην μετέπειτα εγκατάστασή τους στην ελληνική επικράτεια, τίμησε με εκδήλωσή του την περασμένη Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου, στο πλαίσιο του θεσμού «Ιωνικές Ημέρες» του Δήμου Νέας Ιωνίας, το τοπικό Κέντρο Σπουδής και Ανάδειξης Μικρασιατικού Πολιτισμού.
Το κοινό είχε την ευκαιρία να μάθει ή να θυμηθεί την προσφορά των Έιζα Τζένινγκς και Χένρι Μοργκεντάου, σε ειδική εκδήλωση που ακολούθησε την τέλεση Θείας Λειτουργίας για τους νεκρούς της Μικρασίας.
Ο πρόεδρος του ΚΕΜΙΠΟ Λουκάς Χριστοδούλου αναφέρθηκε, στη σύντομη προσφώνησή του, στον συμβολισμό της ημέρας ευχαριστώντας τους παρευρισκομένους, πριν πάρει το λόγο ο πρόεδρος της Ένωσης Σπάρτης Μικράς Ασίας, συγγραφέας και ιστορικός Χάρης Σαπουντζάκης, ο οποίος αναφέρθηκε στην προσφορά του Αμερικανού φιλέλληνα Χένρι Μοργκεντάου από την εποχή που ήταν πρεσβευτής των ΗΠΑ στην Κωνσταντινούπολη μέχρι τον ξεριζωμό των Μικρασιατών και την εγκατάστασή τους στην Ελλάδα.
Ο Χ. Σαπουντζάκης ανέδειξε ιδιαίτερα τους δεσμούς του Μοργκεντάου με την προσφυγούπολη της Νέας Ιωνίας.
Απηύθυνε επίσης έκκληση προς το δήμαρχο της πόλης Ηρακλή Γκότση και τον μητροπολίτη Γαβριήλ, να γίνουν ενέργειες ώστε να τιμηθεί η μνήμη του Μοργκεντάου με τη συμπλήρωση 70 χρόνων από το θάνατό του, με μερική μετονομασία της οδού Κ. Βάρναλη σε Μοργκεντάου και εντοίχιση μαρμάρινης πλάκας στον ανατολικό περίβολο του ναού των Αγ. Αναργύρων.
Την πρωτοφανή πρωτοβουλία ενός άλλου φιλέλληνα, του Έιζα Τζένινγκς, ο οποίος έσωσε περί τις 400.000 Έλληνες από την προκυμαία της Σμύρνης τις μέρες της Καταστροφής, ανέδειξε στην ομιλία του ο λέκτορας Πολιτικής Ιστορίας, διδάσκων στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων, Νικόλας Τόμπρος. Το κοινό είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει και ταινία μικρής διάρκειας για τον Αμερικανό σωτήρα των προσφύγων.
Της εκδήλωσης προηγήθηκε κατάθεση στεφάνων στην προτομή του μητροπολίτη Πατάρων Μελετίου.
- Τις φωτογραφίες παραχώρησε το ΚΕΜΙΠΟ