Να μαζέψει το θέμα που δημιουργήθηκε από τις δηλώσεις του σε τηλεοπτικό σταθμό της πΓΔΜ, επιχείρησε χθες ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Γιάννης Μπουτάρης. Μιλώντας στη συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου είπε ότι επρόκειτο για «παρατυπία».
«Έκανα μία παρατυπία. Σε μια συνέντευξη που έδωσα σε τηλεόραση των Σκοπίων, άλλες φορές έλεγα Σκόπια, άλλες “Μακεδονία”, άλλες έλεγα Σλαβομακεδονία. Εάν ενόχλησε κάποιους αυτό το θέμα, λυπάμαι πάρα πολύ. Το κύριο πράγμα που τόνιζα στη συγκεκριμένη συνέντευξη είναι πως αναρωτιέμαι γιατί εσείς ως Σλάβοι δεν αναδεικνύεται τη δική σας ιστορία και ζητάτε να κλέψετε ιστορικά στοιχεία και να λέτε ότι είστε απόγονοι του Μεγάλου Αλέξανδρου. Αν πάτε στα Σκόπια θα σας πιάσουν τα γέλια, είναι απίστευτη η κατάσταση» είπε.
Από τη μεριά του, ο επικεφαλής της μείζονος αντιπολίτευσης, Σταύρος Καλαφάτης, απευθυνόμενος στον δήμαρχο Θεσσαλονίκης, τον ρώτησε εάν το επαναλαμβανόμενο λάθος κρύβει κάτι βαθύτερο. «Είπες πως λυπάσαι. Ένας μεγάλος αριθμός Θεσσαλονικέων λυπούνται κι αυτοί με τον τρόπο που διαχειρίζεσαι αυτό το σοβαρό ζήτημα. Μίλησες για παρατυπία και να αναρωτηθούμε εάν αυτό το επαναλαμβανόμενο λάθος έχει κάτι πιο βαθύ. Ελπίζω πως όχι. Πρέπει να σταθείς στο ύψος του αξιώματος σου. Σε αυτές τις συναντήσεις εκπροσωπείς τους Θεσσαλονικείς και θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός».
Τη συνέντευξη του δημάρχου Θεσσαλονίκης στον τηλεοπτικό σταθμό Sitel είχε σχολιάσει, μέσω του λογαριασμού του στο Twitter, και ο περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας, Απόστολος Τζιτζικώστας, χαρακτηρίζοντας τις δηλώσεις «απαράδεκτες και εθνικά επιζήμιες». Ανακοίνωση για το θέμα είχαν κάνει και οι Ανεξάρτητοι Έλληνες Θεσσαλονίκης, στην οποία -μεταξύ άλλων- αναφέρουν «η αβάσταχτη ελαφρότητα του κ. Μπουτάρη δεν αλλάζει. Προφανώς παραμένει σε σύγχυση εάν είναι δήμαρχος Θεσσαλονίκης ή Σκοπίων».