Με 26 μαθητές πρόκειται να ξεκινήσει η νέα σχολική χρονιά στο ελληνικό Γυμνάσιο-Λύκειο Ίμβρου, σύμφωνα με τα όσα ανέφερε ο πρόεδρος του Συλλόγου Ιμβρίων Πάρης Ασανάκης, μιλώντας σήμερα στη Φωνή της Ελλάδας και στην εκπομπή «Η Ελλάδα στον κόσμο». Αριθμός σαφώς μεγαλύτερος από τον αντίστοιχο περσινό (14), στην πρώτη χρονιά λειτουργίας Γυμνασίου-Λυκείου στο νησί.
Όπως χαρακτηριστικά τόνισε, η επαναλειτουργία των σχολείων αποτελεί ορόσημο στην ανασυγκρότηση του νησιού, αφού, όπως σημείωσε, από το 2013 μέχρι σήμερα έχει φέρει διπλάσιο αριθμό γεννήσεων στο νησί, κάτι που είχε να συμβεί δεκαετίες.
Ο πρόεδρος του Συλλόγου Ιμβρίων παρέστη στις εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν το τριήμερο 17-19 Αυγούστου στην Ίμβρο προς τιμήν του Οικουμενικού Πατριάρχη Βαρθολομαίου για την επέτειο των 25 χρόνων από της αναρρήσεώς του στον Οικουμενικό Θρόνο.