Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία), Αρούκα (Πορτογαλία) και Μπρόντμπι (Δανία) είναι οι αντίπαλοι των ΠΑΟΚ, Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού αντίστοιχα στα πλέι οφ του Europa League. Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 18 Αυγούστου και οι επαναληπτικοί στις 25 του ίδιου μήνα.
Και οι τρεις ελληνικές ομάδες θα παίξουν τα πρώτα ματς μακριά από τις έδρες τους, με τον Παναθηναϊκό να έχει σαφώς το πιο δύσκολο έργο συγκριτικά με τους άλλους δύο.
Ο Πράσινοι δεν είχαν την καλύτερη δυνατή κλήρωση σήμερα στη Νιόν, καθώς στο δρόμο τους βρέθηκε μία από τις πιο δυνατές (θεωρητικά) ομάδες που βρίσκονταν στο γκρουπ των ανίσχυρων. Οι Δανοί έχουν καλύτερο σύνολο σε σχέση με την ομάδα που πέρσι τέτοιον καιρό είχε αποκλειστεί από τον ΠΑΟΚ. Είναι ενδεικτικό ότι στα παιχνίδια του γ’ προκριματικού γύρου άφησαν εκτός την Χέρτα Βερολίνου.