Το τέταρτο ολυμπιακό ταξίδι του, αυτή τη φορά στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, πραγματοποιεί ο κότινος από την αρχαία Ελιά των Βουβών στην Κρήτη.
Mετά την Αθήνα, το Πεκίνο και το Λονδίνο, ο κότινος θα «παρελάσει» σήμερα μαζί με την ελληνική ολυμπιακή ομάδα στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων.
«Είναι ένα ισχυρό συμβολικό μήνυμα για το ήθος και την ευγενή άμιλλα. Στέλνουμε από την Ελλάδα το μήνυμα της ειρήνης και τις φιλίας των λαών που ιδιαίτερα στις ημέρες μας είναι πολύ επίκαιρο» δήλωσε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο Γιάννης Μαλανδράκης, δήμαρχος Πλατανιά, στα διοικητικά όρια του οποίου βρίσκεται το χωριό Βούβες. Εξάλλου, όπως είπε, από κλάδο ελιάς στεφανώνονταν οι Ολυμπιονίκες στην αρχαιότητα και υπενθύμισε πως «στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας, το 2004, τα στεφάνια των νικητών ήταν από τα κλαδιά της ελιάς των Βουβών».