Με το μήνυμα «η μόρφωση, όπως ακριβώς μια εύφορη γη, φέρνει όλα τα καλά», η Εστία Νέας Σμύρνης συνέλεξε και προσφέρει περισσότερους από 100 τόμους εγκυκλοπαίδειας στην σχολική βιβλιοθήκη της Ίμβρου.
Όπως σημειώνεται στη σχετική ανακοίνωση της Εστίας, η πρωτοβουλία αναλήφθηκε με αίσθημα ευθύνης απέναντι στις νέες γενιές των ελληνόπουλων που ζουν στο νησί της Ίμβρου και προσπαθούν να διατηρήσουν την ελληνική τους ταυτότητα και με στόχο να ενισχυθεί με ελληνικές εκδόσεις η σχολική βιβλιοθήκη του νησιού.
Τα βιβλία, που εξασφάλισε η Εστία Νέας Σμύρνης και προσφέρει στη σχολική βιβλιοθήκη της Ίμβρου είναι:
- 60 τόμοι της Εγκυκλοπαίδειας Πάπυρος Λαρούς Μπριτάνικα (δωρεά Ελένης Καψάλη).
- 28 τόμοι της Μεγάλης Ελληνικής Εγκυκλοπαίδειας του Γεωργίου Δρανδάκη, (δωρεά Αλέξανδρου Σεβδίνογλου).
- 14 τόμοι της Μεγάλης Εγκυκλοπαίδειας Νόμπελ (δωρεά Μαρίας Δημητρακοπούλου).