Ολοκληρώθηκε χθες στην περιοχή Κίρκπιναρ (Σαράντα Πηγές) έξω από την Αδριανούπολη, η 655η διοργάνωση πάλης με λάδι που διεξάγεται παραδοσιακά με τη συμμετοχή εκατοντάδων αθλητών από όλη την Τουρκία. Φέτος, νικητής αναδείχτηκε ένας παλιός πρωταθλητής, ο Ρετζέπ Καρά, ο οποίος αφιέρωσε τη νίκη του «στο έθνος, που αντιστάθηκε στο πραξικόπημα».
«Με το σώμα μας θα σταματήσουμε τα τανκς αν χρειαστεί», είπε ο Ρετζέπ Καρά, ο οποίος δέχτηκε τηλεφώνημα συγχαρητηρίων από τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν.
Η πάλη με λάδι είναι ένα αγώνισμα με λαβές που παραπέμπουν στην ελευθέρα πάλη, το οποίο θρυλείται ότι διεξάγεται από τον 14ο αιώνα. Οι παλαιστές αλείφονται με αραιωμένο λάδι και παλεύουν φορώντας μόνον ένα δερμάτινο παντελόνι ως τα γόνατα, το κισπέτ, κατασκευασμένο από δέρμα μοσχαριού, το οποίο ράβεται ακριβώς στα μέτρα του αθλητή. Οι παλαιστές αποκαλούνται πεχλιβάνηδες, από τη λέξη με περσική ρίζα που σήμαινε «ήρωας», «πρωταθλητής».
Το αγώνισμα, που φέρεται να ανάγεται στη βυζαντινή εποχή, διεξαγόταν και στα μέρη του Πόντου, ενώ μεταφέρθηκε και στα ελληνικά χώματα αργότερα, όπως στον Σοχό.