Τραγούδια της Προσφυγιάς είναι ο τίτλος της παράστασης που θα παρουσιάσει η Φιλαρμονική του Δήμου Χαλανδρίου, τη Δευτέρα 11 Ιουλίου, στις 21:00, στο Θέατρο Ρεματιάς, επιχειρώντας με ένα ταξίδι στο χρόνο να συνδέσει τις μνήμες του ξεριζωμού των Ελλήνων με τον ξεριζωμό των σημερινών προσφύγων.
Θα παρουσιαστούν τραγούδια από το δίσκο Μικρά Ασία του Απόστολου Καλδάρα, όπως «Η Σμύρνη μάνα καίγεται», «Οι καμπάνες της Αγια-Σοφιάς», «Η προσφυγιά», «Ο μαρμαρωμένος βασιλιάς» κ.ά., αλλά και παραδοσιακά σμυρνέικα. Καθ΄όλη τη διάρκεια της βραδιάς θα προβάλλονται εικόνες από την καταστροφή της Σμύρνης.
Η παράσταση πραγματοποιείται στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Ρεματιάς 2016, Νύχτες Αλληλεγγύης.
Τα τραγούδια ερμηνεύουν η Νάντια Καραγιάννη, ο Γιάννης Λέφερης, ο Νίκος Καραγιάννης και ο Παντελής Αμπαζής, με τη συνοδεία της Παραδοσιακής Ορχήστρας της Φιλαρμονικής του Δήμου Χαλανδρίου. Την καλλιτεχνική επιμέλεια έχει κάνει ο μαέστρος της Φιλαρμονικής Γιώργος Καλαϊτζής.
Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη. Αντί για εισιτήριο, όσοι επιθυμούν μπορούν να προσφέρουν τρόφιμα, φάρμακα και άλλα είδη πρώτης ανάγκης για το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου, το Κοινωνικό Ιατρείο Αλληλεγγύης Χαλανδρίου και για τις δομές αλληλεγγύης στους πρόσφυγες.
Σημειώνεται, ότι στο Θέατρο της Ρεματιάς υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης με αυτοκίνητο για τα άτομα με κινητική αναπηρία.