Τα τραπεζικά χρέη, ύψους 23 εκατ. ευρώ, έπνιξαν την Ένωση Αγροτικών Συνεταιρισμών Πεζών Κρήτης (οινοπαραγωγοί και ελαιοπαραγωγοί) που αναγκάστηκε να ζητήσει υπαγωγή στο καθεστώς του άρθρου 99 του πτωχευτικού κώδικα. Στόχος να δρομολογήσει διαδικασία εξυγίανσης για τη διάσωσή της και για τη διασφάλιση δεκάδων πιστωτών, πρώην και νυν εργαζομένων.
Οι δικηγόροι της παρουσίασαν ενώπιον του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Ηρακλείου το σχέδιο εξυγίανσης, στο οποίο συναίνεσαν και οι εργαζόμενοι.
Τα οφειλόμενα προς τους εργαζόμενους προβλέπεται να καταβληθούν σε 24 δόσεις. Το Πρωτοδικείο αποδέχτηκε το αίτημα της Ένωσης Πεζών και εξέδωσε προσωρινή διαταγή, την Παρασκευή 8 Ιουλίου, με την οποία της παρέχεται προστασία από τους πιστωτές της.
Η Ένωση Πεζών οινοποιεί ετησίως 15.000 τόνους οινοστάφυλα και εμφιαλώνει 8.000 τόνους κρασί. Παράλληλα στα δύο ιδιόκτητα ελαιουργεία της γίνεται η επεξεργασία 6.000 τόνων ελαιοκάρπου και εμφιαλώνονται 2.000 τόνοι ελαιολάδου.