Στην ταράτσα του κτηρίου του Συλλόγου Ιμβρίων Νέας Σμύρνης πραγματοποιήθηκε η προβολή του ιστορικού ντοκιμαντέρ της δημοσιογράφου-ερευνήτριας Ελένης Κωνσταντινίδου Η σιωπή της Μικράς Ασίας, την Τετάρτη 15 Ιουνίου. Πρόκειται για ένα ωριαίο ντοκιμαντέρ που ξεκινά από την περίοδο της Αργοναυτικής εκστρατείας στα παράλια του Εύξεινου Πόντου γύρω στον 15ο αιώνα π.Χ. και την εγκατάσταση των ελληνικών φύλων στη Μ. Ασία (Αιολείς, Ίωνες, Δωριείς), και φτάνει μέχρι τις μέρες μας. Παρακολουθεί και καταγράφει τις εθνολογικές, κοινωνιολογικές και πολιτισμικές μεταβολές της περιοχής στο πέρασμα του χρόνου.
Η δημιουργός, που ήταν παρούσα στην εκδήλωση, αναφέρθηκε αναλυτικά στην πολυετή και σχολαστική έρευνά της, ενώ απάντησε στα ερωτήματα του κοινού που το παρακολούθησε με μεγάλο ενδιαφέρον.
Στην προσωπικότητα της Ελένης Κωνσταντινίδου αναφέρθηκε στο σύντομο χαιρετισμό του ο πρόεδρος του Συλλόγου Ιμβρίων Πάρις Ασανάκης.
Παρευρέθηκαν μεταξύ άλλων ο ιμβριακής καταγωγής πρέσβης Γιώργος Πουκαμισάς, ο πρόεδρος της Εστίας Νέας Σμύρνης Γιάννης Παπαδάτος καθώς και εκπρόσωποι άλλων σωματείων και συλλόγων της Νέας Σμύρνης.
- Πηγή mikrasiatis.gr.