Την έδρα της Ευξείνου Λέσχης Αχαρνών και Αττικής «Ο Καπετάν Ευκλείδης» θα επισκεφτεί σήμερα στις 19:30 ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκος Μητσοτάκης, συνοδευόμενος από τον δήμαρχο της πόλης Γιάννη Κασσαβό και τους αιρετούς του Δήμου, πολλοί εκ των οποίων είναι Πόντιοι. Όπως δήλωσε στο pontos-news.gr ο δήμαρχος Αχαρνών Γιάννης Κασσαβός, ο ίδιος ο Δήμος πρότεινε το σύλλογο ως ένα από τα σημεία της επίσκεψής του στην περιοχή.
Δήμαρχος Αχαρνών Γιάννης Κασσαβός στο pontos-news.gr: Η φωνή μας είναι ενωμένη με αυτήν των Ποντίων.
Ο Κυριάκος Μητσοτάκης θα επισκεφτεί το Δήμο Αχαρνών προκειμένου να ενημερωθεί για τα προβλήματα της πόλης. Σύμφωνα με το πρόγραμμα της επίσκεψης, η οποία διοργανώθηκε κατόπιν προσκλήσεως της ΔΗΜ. Τ.Ο. Αχαρνών-Θρακομακεδόνων όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, ο Κυριάκος Μητσοτάκης θα βρεθεί στις 17:15 στο Αστυνομικό τμήμα Αχαρνών και στη συνέχεια θα μεταβεί στο δημαρχείο όπου θα έχει συνάντηση με τον δήμαρχο. Η επίσκεψή του θα συνεχιστεί στην κεντρική πλατεία, όπου αναμένεται να μιλήσει με καταστηματάρχες. Το πρόγραμμα του προέδρου της ΝΔ θα ολοκληρωθεί στην Εύξεινο Λέσχη Αχαρνών και Αττικής «Ο Καπετάν Ευκλείδης».
Μιλώντας στο pontos-news.gr, ο δήμαρχος Γιάννης Κασσαβός είπε ότι στον πρόεδρο της ΝΔ έχει θέσει δέκα θέματα, «μεταξύ αυτών και το ποντιακό».
Επανέλαβε άλλωστε με έμφαση ότι είναι γνωστή η θέση του Δήμου υπέρ της αναγνώρισης της Γενοκτονίας των Ποντίων, όπως και η συμμετοχή του Δήμου στις εκδηλώσεις μνήμης στο πλάι της Παμποντιακής Ομοσπονδίας.
«Οι Πόντιοι είναι ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της κοινωνίας των Αχαρνών· θα πρέπει να αντιμετωπιστεί με τη δέουσα προσοχή και να αφιερωθεί χρόνος», είπε ο δήμαρχος.
Στην επικράτεια του Δήμου Αχαρνών ζει ένα μεγάλο κομμάτι νεοπροσφύγων που αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα επιβίωσης και λόγω της διακοπής των συντάξεων που δίνονταν σε ανασφάλιστους υπερηλίκους.
Για την ιστορία, ο πρώην υπουργός και αντιπρόεδρος της ΝΔ Άδωνις Γεωργιάδης είχε διατελέσει αντιπρόεδρος της Ευξείνου Λέσχης Αχαρνών και Αττικής.
Ρεπορτάζ: Βασίλης Καρυοφυλλίδης.