Αν συνεχίσετε με την ίδια συνέπεια και αποφασιστικότητα που επιδείξατε, οι μέρες της ελπίδας για την Ελλάδα είναι μπροστά, είπε στον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα κατά τη διάρκεια της συνάντησής τους στο Μαξίμου, ο πρόεδρος της Κύπρου, Νίκος Αναστασιάδης, αναφερόμενος στη χθεσινή συμφωνία του Eurogroup.
«Θέλω να συγχαρώ την Ελλάδα» πρόσθεσε ο Αναστασιάδης στο διάλογο που είχε με τον Τσίπρα κατά τη συνάντησή τους στο Μαξίμου επισημαίνοντας ότι «κλείνει ένα κεφάλαιο αβεβαιότητας και δυσκολιών».
Από την πλευρά του, ο πρωθυπουργός υπογράμμισε ότι μια λύση στο Κυπριακό πρέπει να είναι δίκαιη για να είναι βιώσιμη.
«Ελλάδα και Κύπρος αναδεικνύονται καθημερινά σε παράγοντες σταθερότητας στην περιοχή και αυτό βοηθάει και στην επίλυση του Kυπριακού» πρόσθεσε.
Ο Αλέξης Τσίπρας τόνισε μεταξύ άλλων ότι νομίζει πως «ο ρόλος αυτός μας βοηθάει να δούμε με καλύτερους όρους και την προσπάθεια επίλυσης του Κυπριακού, πάντα υπό τη βάση των αρχών του διεθνούς δικαίου. Αυτή είναι μία πορεία που έχει σκαμπανεβάσματα, είναι ένας δρόμος αντοχής και όχι ένας δρόμος ταχύτητας. Είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος που έχουμε τη δυνατότητα να ακολουθούμε μία γραμμή που χαρακτηρίζεται από σύνεση αλλά και από αποφασιστικότητα».