Την αυτονόητη απαίτηση της Ελλάδας, κυρίως προς την Τουρκία, αλλά και τους άλλους φίλους γείτονες, να σέβονται στο ακέραιο το Διεθνές Δίκαιο, όπως ακριβώς το πράττει η χώρα μας, διατύπωσε στην Κομοτηνή ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος, σε δήλωση του αμέσως μετά την ολοκλήρωση της παρέλασης για την 96η επέτειο ενσωμάτωσης της Δυτικής Θράκης στον εθνικό μας κορμό.
Ο Προκόπης Παυλόπουλος επισήμανε ότι η Ελλάδα σέβεται το Διεθνές Δίκαιο στο σύνολό του και απαιτεί αυτονόητα ως εκ τούτου την ίδια στάση «να τηρούν όλοι οι φίλοι γείτονές μας, κυρίως δε η Τουρκία».
Στις επετειακές εκδηλώσεις στην Κομοτηνή την κυβέρνηση εκπροσώπησε ο υφυπουργός παρά τω πρωθυπουργώ Τέρενς Κουίκ ενώ παρέστησαν βουλευτές κομμάτων, εκπρόσωποι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ο μητροπολίτης Κομοτηνής Παντελεήμων και εκπρόσωποι των στρατιωτικών αρχών. Παρέστη επίσης ο πρόξενος της Τουρκίας στην Κομοτηνή Αλί Ριζά Ακιντζί.
Στην τελετή επίσης που διοργανώθηκε στο Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Κομοτηνής για την ανακήρυξη του προέδρου της Δημοκρατίας σε επίτιμο δημότη της πόλης, ο Προκόπης Παυλόπουλος τόνισε ότι το δικαίωμα του ατομικού αυτοπροσδιορισμού δεν μπορεί να ασκείται από τους Έλληνες Μουσουλμάνους της Δυτικής Θράκης κατά τρόπο που να παραβιάζει τη Συνθήκη της Λοζάνης.
Τέλος, σε ειδική εκδήλωση που προηγήθηκε στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας αναγορεύτηκε σε επίτιμο διδάκτορα της Νομικής Σχολής.