Στο ακριτικό νησιωτικό συγκρότημα του Καστελόριζου κατέπλευσε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα το υποβρύχιο του Πολεμικού Ναυτικού «Ματρώζος», κάνοντας παράλληλα επίδειξη σημαίας.
Το νεότευκτο υποβρύχιο τύπου «Πανανικολής» αναδύθηκε έξω από το λιμάνι της Μεγίστης και οι άνδρες του έφθασαν στο λιμάνι του νησιού χρησιμοποιώντας φουσκωτό σκάφος.
Φωτογραφίες από την επίσκεψη του υποβρυχίου «Ματρώζος» στη Μεγίστη έδωσε στη δημοσιότητα το Πολεμικό Ναυτικό, σε μία προσπάθεια να υπογραμμίσει την ελληνική παρουσία στις περιοχές του Ανατολικού Αιγαίου, μετά την αυξημένη τουρκική προκλητικότητα των τελευταίων μηνών. Ένα σαφές μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση ότι οι Ένοπλες Δυνάμεις της χώρας μας είναι σε διαρκή ετοιμότητα.