Ο αναπληρωτής υπουργός Εξωτερικών αρμόδιος για τις Ευρωπαϊκές Υποθέσεις Νίκος Ξυδάκης παρέστη ως κεντρικός ομιλητής, εκπροσωπώντας την κυβέρνηση, σε τελετή μνήμης για τα 71 χρόνια από την απελευθέρωση του στρατοπέδου συγκέντρωσης Ράβενσμπρουκ.
Ο ΑΝΥΠΕΞ επισκέφτηκε τους χώρους του πρώην στρατοπέδου συγκέντρωσης ξεναγούμενος από την Ελένη Βίνκελ, εκπρόσωπο του Συνδέσμου Φίλων του Ράβενσμπρουκ στο Βερολίνο, και στάθηκε στο κελί όπου εκτίθενται αντικείμενα Ελλήνων κρατουμένων. Λίγο πριν, η ελληνική αντιπροσωπεία είχε πραγματοποιήσει τα αποκαλυπτήρια αναμνηστικής πλάκας για τους Έλληνες και τις Ελληνίδες που έζησαν έγκλειστοι στο στρατόπεδο, με την επιγραφή: «Στο διάστημα 1943-1945 φυλακίστηκαν στο στρατόπεδο συγκέντρωσης Ράβενσμπρουκ περισσότεροι από 290 Έλληνες και Ελληνίδες. Αδέρφια δεν σας ξεχνάμε».
(Φωτ.: www.mfa.gr)
Κατά τη διάρκεια της τελετής των αποκαλυπτηρίων διαβάστηκαν από τους παρευρισκομένους τα ονόματα των φυλακισμένων του Ράβενσμπρουκ, όπως τα συγκέντρωσε ο Ελληνικός Σύνδεσμος Φίλων του Ράβενσμπρουκ. Στη συνέχεια η ελληνογερμανική χορωδία «Πολυφωνία» τραγούδησε αποσπάσματα του έργου Μαουτχάουζεν των Μίκη Θεοδωράκη και Ιάκωβου Καμπανέλλη. Επιπλέον, οι συμμετέχοντες στην εκδήλωση μνήμης απόθεσαν τριαντάφυλλα στη λίμνη όπου ριχνόταν η στάχτη των θυμάτων των κρεματορίων του στρατοπέδου, λίμνη της οποίας την ύπαρξη, σύμφωνα με μαρτυρίες, αγνοούσαν οι κρατούμενοι.
(Φωτ.: www.mfa.gr)
Η συγκινητική τελετή περιλάμβανε ομιλίες από επιζώντες ή απόγονους επιζώντων του στρατοπέδου, τον δήμαρχο της πόλης και μέλη της τοπικής κυβέρνησης. Στις εκδηλώσεις μνήμης συμμετείχαν, επίσης, αντιπροσωπείες από πολλές χώρες της Ευρώπης, εκπρόσωποι της καθολικής και της εβραϊκής Εκκλησίας, σύλλογοι και εκπρόσωποι κινημάτων για τα πολιτικά και κοινωνικά δικαιώματα.