Συγκλονιστικές οι στιγμές που εξελίχθηκαν στο Κέντρο Υποδοχής και Ταυτοποίησης στην Μόρια, όπου οι τρεις θρησκευτικές ηγέτες εκτός πρωτοκόλλου και «παραβιάζοντας» τα δρακόντεια μέτρα ασφαλείας βρέθηκαν κοντά σε εκατοντάδες πρόσφυγες και μετανάστες που βρίσκονται εκεί. Στην Μόρια έγιναν δεκτοί πρώτα από τα ασυνόδευτα παιδιά πρόσφυγες που με ζωγραφιές τους καλωσόρισαν και τους ζήτησαν να τους επιτραπεί να μετακινηθούν προς συγγενείς τους σε χώρες της βόρειας Ευρώπης. Ιδιαίτερα συγκινητική η στιγμή που τα προσφυγόπουλα χάρισαν στους τρεις Ιεράρχες ένα τραγούδι.
Με στοργικά λόγια οι δυο προκαθήμενοι και ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών, ακόμα και με παιχνίδια με τα παιδιά, έδωσαν κουράγιο στους ανθρώπους αυτούς που έχουν μπει στη μεγάλη τους πλειονότητα στην Ελλάδα μετά τις 20 Μαρτίου και ζουν υπό περιορισμό.
Πολλοί από αυτούς φιλούσαν τα χέρια των Ιεραρχών και ζητούσαν να βοηθήσουν να γίνει πραγματικότητα το όνειρο τους για μια καλύτερη ζωή στην Ευρώπη. Μάλιστα δύο εξ αυτών έπεσαν στα πόδια του Πάπα Φραγκίσκου κλαίγοντας γοερά και ζητώντας βοήθεια.
Στη συνέχεια οι τρεις προκαθήμενοι απευθύνθηκαν με ομιλίες τους προς τους πρόσφυγες και τους μετανάστες εκφράζοντας την αμέριστη υποστήριξή τους και στη συνέχεια υπέγραψαν την κοινή έκκληση προς την παγκόσμια κοινότητα για την αντιμετώπιση της προσφυγικής κρίσης.
Το πρόγραμμα της επίσκεψή τους προέβλεπε στη συνέχεια γεύμα, πάλι κατά παράβαση του πρωτοκόλλου, με ομάδα προσφύγων.