Λίγο μετά τις 10:00 προσγειώθηκε στον αερολιμένα της Μυτιλήνης το αεροσκάφος που μετέφερε τον Πάπα Φραγκίσκο. Τον υποδέχτηκαν ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας, ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος και ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος. Στη σύντομη συνάντηση που είχε ο Αλέξης Τσίπρας με τον προκαθήμενο της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας, στον αερολιμένα της Μυτιλήνης, τον ευχαρίστησε θερμά για την επίσκεψή του και τη συμβολή του στην ανάδειξη του προσφυγικού ζητήματος.
Σύμφωνα με όσα έχουν ανακοινωθεί για το πρόγραμμα της επίσκεψης του Πάπα Φραγκίσκου, οι τρεις Ιεράρχες θα μεταβούν στη συνέχεια, επιβαίνοντας στο ίδιο αυτοκίνητο, στο Κέντρο Υποδοχής και Ταυτοποίησης στην Μόρια.
Εκεί θα συνομιλήσουν με πρόσφυγες και θα υπογράψουν Κοινή Διακήρυξη η οποία θα αποτελεί έκκληση προς τη διεθνή κοινότητα να ανταποκριθεί με θάρρος στη αντιμετώπιση της τεράστιας ανθρωπιστικής κρίσης. Οι τρεις Ιεράρχες θα παρακαθήσουν σε γεύμα με κάποιους πρόσφυγες, γεγονός που προκαλεί ιδιαίτερη αίσθηση, δεδομένου ότι έρχεται σε αντίθεση με το πρωτόκολλο της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας.
Σύμφωνα μάλιστα με πληροφορίες που μετέδωσε το ΑΠΕ-ΜΠΕ ο Πάπας Φραγκίσκος σε μια συμβολική κίνηση ευαισθητοποίησης της παγκόσμιας κοινής γνώμης προτίθεται να πάρει μαζί του στο ταξίδι της επιστροφής, που αναμένεται το μεσημέρι, δέκα πρόσφυγες που ανήκουν σε ευάλωτες κοινωνικά ομάδες, μέλη μονογονεϊκών οικογενειών, μητέρες με παιδιά, ανθρώπους με κινητικά προβλήματα ή προβλήματα υγείας, από διάφορες εθνικότητες.