Οι Ευρωπαίοι εταίροι μας κατάφεραν, με τη σημερινή συμφωνία, να βάλουν σφραγίδα στο κλείσιμο των συνόρων και να μετατρέψουν την προσφυγική κρίση σε ελληνοτουρκικό ζήτημα, δεδομένου ότι από τις δυο χώρες επί της ουσίας ζητούν πράγματα. Είναι χαρακτηριστική η αναφορά στη συμφωνία: «Η Τουρκία και η Ελλάδα θα λάβουν τα απαιραίτητα βήματα και θα συμφωνήσουν στις αναγκαίες διμερείς ρυθμίσεις συμπεριλαμβανομένης και της παρουσίας Τούρκων αξιωματούχων στα ελληνικά νησιά και Ελλήνων αξιωματούχων στην Τουρκία, από τις 20 Μαρτίου».
Η Τουρκία κατάφερε να πάρει πολλά από τους 28 και να υποσχεθεί ότι θα δώσει και εκείνη κάτι…που δεν θα έχει όμως κόστος για την πλευρά της.
Οι Τούρκοι κατάφεραν να πάρουν 3 δισ. ευρώ και δέσμευση για άλλα 3 δισ. ευρώ και τον Ιούνιο βίζα για τους Τούρκους πολίτες. Άνοιξαν επίσης την ενταξιακή διαπραγμάτευση, ξεπαγώνοντας ένα ακόμη κεφάλαιο, το οποίο είχε μπλοκάρει η Γαλλία. Το κυριότερο όμως είναι ότι πέτυχε να εμφανιστεί ως προνομιακός εταίρος της ΕΕ.
Η Αθήνα από την πλευρά της πέτυχε να πάρει βοήθεια σε διοικητικό προσωπικό (πάνω από 3000 άτομα) ώστε να προχωρήσει στους ελέγχους των αιτημάτων ασύλου, ενώ εξασφάλισε επίσης μεγαλύτερη χρηματοδότηση.
Παράλληλα, από τις 20 Μαρτίου 2016 όλοι οι νέοι παράτυποι μετανάστες που θα εισέρχονται στα ελληνικά νησιά από την Τουρκία θα επιστρέφονται στην Τουρκία. Με βάση τη συμφωνία για κάθε Σύρο που επιστρέφεται στην Τουρκία από τα ελληνικά νησιά ένας άλλος Σύρος θα επανεγκαθίσταται από την Τουρκία στην ΕΕ.
Τέλος, η Ελλάδα πήρε ρητές δεσμεύσεις για σεβασμό του διεθνούς δικαίου από την Άγκυρα και πέτυχε να μην ανοίξουν τώρα τα κεφάλαια της ενταξιακής διαπραγμάτευσης της Άγκυρας, τα οποία είχαν παγώσει Αθήνα και Λευκωσία.
Οι μονομερείς ενέργειες επιβραβεύτηκαν
Το βέβαιο πάντως είναι ότι ο διάδρομος της βαλκανικής και επισήμως είναι κλειστός, ενώ αποφασίστηκε να κλείσουν και άλλοι…διάδρομοι που θα μπορούσαν να δημιουργηθούν! Δηλαδή οι μονομερείς ενέργειες όχι μόνο δεν καταδικάστηκαν, αλλά επιβραβεύτηκαν και από πάνω.
Οι χώρες της ΕΕ επίσης δεν υποχρεούνται σε αναλογική υποδοχή προσφύγων αλλά σε εθελοντική! Κάτι που στην πράξη σημαίνει ότι ιδιαίτερα χώρες όπως η Αυστρία και η Ουγγαρία δεν πρόκειται να δεχτούν άλλους πρόσφυγες ή στην καλύτερη περίπτωση θα δεχτούν κάποιους για..τα μάτια του κόσμου. Σε καμία περίπτωση όμως όσους αναλογούν στις χώρες της ΕΕ με βάση την πληθυσμιακή τους αναλογία και την οικονομική τους δυνατότητα.